Publikacja dot. Ujgurów wycofana w związku ze złamaniem kodu etycznego uczelni. Mogła pomóc Chinom w kontrolach
Australijski Uniwersytet Curtin poinformował w środę, że wycofuje publikację swego byłego pracownika na temat cech etnicznych Ujgurów, ponieważ może ona ułatwiać władzom Chin stosowanie oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Oświadczono, że publikacja ta narusza kod etyczny uczelni.
2021-09-15, 13:47
Władze uniwersytetu wezwały firmę Wiley Online Library, wydawcę magazynu online, do wycofania raportu Liu Wanquana, który powinien był "uzyskać etyczną aprobatę" przed opublikowaniem takiego badania.
Powiązany Artykuł
Spór o Morze Południowochińskie. Szef MSZ Chin ostrzegł Wietnam przed "pogłębianiem konfliktów"
Firma Wiley poinformowała, że analizuje wniosek o wycofanie publikacji. Agencja Reutera pisze, że nie udało się skontaktować z Liu.
Badanie, które przeprowadził Liu, było sponsorowane przez rząd Chin i zawierało informację, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy "ma znakomite zastosowanie podczas kontroli granicznych i celnych oraz dla celów bezpieczeństwa publicznego".
Trudna sytuacja Ujgrów w Chinach
REKLAMA
Pekin prowadzi kampanię wymierzoną w Ujgurów i innych muzułmanów, uzasadniając to obawami o terroryzm i separatyzm.
Eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów zamkniętych w pozaprawnych obozach internowania i poddawanych tam indoktrynacji, dręczonych fizycznie i psychicznie. USA oskarżają Chiny o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i wykorzystywanie pracy przymusowej Ujgurów.
- Hongkong: bunt w zakładzie karnym dla kobiet. Do tłumienia protestu wysłano elitarny oddział specjalny
- Areszt dla podejrzanego o zabójstwo turystki. Policja w Tajlandii wyjaśnia przyczynę jej śmierci
Powiązany Artykuł
Niemcy wysyłają okręt na Morze Południowochińskie pierwszy raz od niemal 20 lat. Pekin żąda wyjaśnień
Australijskie uniwersytety zostały poddane rządowemu nadzorowi, gdy okazało się, że podczas prac nad międzynarodowymi projektami naukowymi dochodzi do "zagranicznej ingerencji". Jak podaje Reuters, instytucje naukowe zostały poinstruowane, by przeprowadzać bardziej rygorystyczne weryfikacje zagranicznych naukowców oraz sponsorowanych projektów.
REKLAMA
W czerwcu organizacja Human Rights Watch poinformowała, że grupa chińskich studentów na australijskich uniwersytetach stworzyła środowisko autocenzury, w którym wykładowcy unikają krytyki władz w Pekinie, zaś chińscy studenci ograniczają swoje wypowiedzi i działania w obawie przed represjami po powrocie do kraju.
ng
REKLAMA