Patkowski: rząd nie ukrywa wydatków publicznych, świadczy o tym ostatnia ocena agencji ratingowej Fitch

- Ocena Fitch Ratings zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem, bo agencja podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora finansów, w tym PFR i innych funduszy - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego w Sejmie.

2021-09-16, 14:05

Patkowski: rząd nie ukrywa wydatków publicznych, świadczy o tym ostatnia ocena agencji ratingowej Fitch
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski opowiadał na pytania posłów dotyczące oceny ratingowej wystawionej Polsce przez agencję Fitch Ratings.

Rząd podaje dokładne dane dotyczące deficytu finansów publicznych

- Poza tym, że Fitch prognozuje m.in. wzrost PKB, odnosi się także do deficytu sektora finansów publicznych w tym i w kolejnym roku. To jest ważne w kontekście rzekomych zarzutów, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem. Ocena Fitch zadaje temu kłam, bo jeśli spojrzeć, to Fitch podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora, również PFR i innych funduszy. Skoro rząd podaje dane o deficycie i agencje ratingowe podają dane o deficycie, to znaczy, że nie ma mowy o ukrywaniu danych – stwierdził Piotr Patkowski.

Powiązany Artykuł

magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
"Wysokie tempo odbudowy gospodarki powinno utrzymać się w kolejnych dwóch kw.".

Fitch przewiduje większy niż rząd wzrost PKB Polski

Przypomniał, że Fitch przewiduje, iż w tym roku wzrost PKB wyniesie 5,2 proc., a więc więcej niż wynosi prognoza rządowa (4,9 proc. wzrostu). Z kolei na rok 2022 prognoza Fitch mówi o 4,5-proc. wzroście i 3,8-proc. w 2023 roku.

Deficyt finansów publicznych ma być coraz mniejszy

Prognoza deficytu sektora finansów publicznych wynosi 5 proc. PKB na rok 2021, 3,8 proc. PKB na 2022 oraz 3 proc. PKB w 2023 r.

Powiązany Artykuł

shutt gospodarka 1200.jpg
Gospodarka gwałtownie odbija po koronawirusie: dwucyfrowy, najwyższy w historii wzrost PKB, rośnie popyt i konsumpcja

- Taka prognoza oznacza, że wg agencji Fitch w 2023 r. wracamy do pełnej konsolidacji sektora finansów publicznych – oświadczył Patkowski.

Powiedział także, że według Fitch dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku spadnie do 55,3 proc. PKB.

- Prognozy Fitcha są zbliżone do tego, co prezentuje rząd w szacunkach wzrostu PKB czy zadłużenia, a więc oznacza to, że nasze spojrzenie na gospodarkę i nasze modele nie różnią się od tego, co pokazują inni, a wiec budżet tworzony jest na solidnych podstawach – stwierdził wiceminister finansów.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej