Nowy etap, czy zmierzch gospodarki rynkowej? Europejski Zielony Ład

- Nowy Europejski Bauhaus służy temu, aby Zielony Ład przestał być czymś czysto technokratycznym, a także żeby nie był odbierany jako coś narzuconego, tylko żeby ludzie zaczęli się z tym identyfikować - mówił Hubert Trammer, panelista Kongresu Polska Wielki Projekt.

2021-09-17, 05:59

Nowy etap, czy zmierzch gospodarki rynkowej? Europejski Zielony Ład
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

- Służy ona temu, aby Zielony Ład przestał być czymś czysto technokratycznym, a także żeby nie był odbierany jako coś narzuconego, tylko żeby ludzie zaczęli się z tym identyfikować i temu służy powiązanie założeń Zielonego Ładu dotyczących zmniejszenia obciążenia środowiska z kwestiami społecznymi i jakością estetyczną . W toku rozmów została ona rozszerzona o jakość doświadczania świata, miast czy wsi. Hasłem jest ''Beautysustainable, together'', czyli ''piękno, i zrównoważony rozwój, razem''. Razem oznacza włączanie wszystkich grup społecznych - stwierdził Trammer.

Utytułowany architekt opisał konkretne działania, które znajdą się w ramach inicjatywy powołanej przez przewodniczącą Komisji Europejskiej.

- Patrząc na kategorie, które były w nagrodach, to chodzi w dużej mierze o to, żeby mniej eksploatować i budować nowego, a więcej wykorzystywać to, co jest, więcej przekształcać. Ja mogę sobie wyobrazić, że jest sytuacja taka, że przy dofinansowaniu z różnych programów unijnych może być tak, że projekty, które opierają się na wykorzystaniu tego, co jest, będą miały dodatkowe punkty w stosunku do tych, które zakładają np. wyburzenie istniejącego budynku i zastąpienie go nowym. Zwraca się uwagę na oszczędność energii, ale nie tylko w kwestii oszczędności energii elektrycznej, ale chodzi np. o budynek, który będzie wymagał mniej chłodzenia i ogrzewania. Ten temat jest często pomijany, ale w budownictwie bardzo dużo energii idzie na samą budowę. Czasem się okazuje, że w momencie, w którym mamy istniejący budynek, burzymy go i budujemy nowy, który sam w sobie jest dużo bardziej energooszczędny, to jednak bardzo wiele lat trzeba tej energooszczędności, żeby nadrobić tę energię, która była potrzebna na wyburzenie starego i wybudowanie nowego'' - tłumaczył Trammer, który będzie jednym z panelistów XI Kongresu Polska Wielki Projekt.

PolskieRadio24.pl/ Energetyka24.pl/ PWP/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej