Polska chce większej współpracy z USA w dziedzinie energetyki jądrowej

Polska chce rozwijać energetykę jądrową. Dlatego, jak podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, najbliższa wizyta sekretarz energii USA Jennifer Granholm jest dobrą okazją do pójścia o krok dalej, jeśli chodzi o współpracę w tej dziedzinie. 

2021-09-17, 14:36

Polska chce większej współpracy z USA w dziedzinie energetyki jądrowej
Na początku listopada 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse.Foto: Shutterstock

22 i 23 września w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC). Gospodarzami szczytu będą minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz energii USA Jennifer Granholm, która przyleci do Warszawy.

Polska gospodarzem spotkania Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

Szef MKiŚ podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że w Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej, które w Warszawie zostanie rozszerzone o komponent klimatyczny, zainagurowane zostało w 2018 roku przez ówczesnego sekretarza energii USA Ricka Perry'ego.


Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Pierwsze spotkanie partnerstwa odbyło się w lutym 2019 w Houston w USA. Następnie delegacje spotkały się w Wilnie na Litwie. Gospodarzem trzeciego spotkania będzie Warszawa.

Tematami szczytu w Warszawie omówione zostanie m.in. finansowanie rozwiązań energetycznych, bezpieczeństwo dostaw, OZE

Pierwszego dnia szczytu odbędzie się forum biznesowe, które zgromadzi przedstawicieli firm z całego regionu. W programie znajdą się dyskusje na temat istniejących i powstających rozwiązań w sektorze energii, sesja dotycząca finansowania inwestycji w tym obszarze oraz pokazy nowych technologii.

Drugiego dnia szczytu mają się spotkać przedstawiciele wysokiego szczebla państw Trójmorza i państw obserwatorów, a także Komisji Europejskiej. Debata będzie dotyczyć takich obszarów, jak bezpieczeństwo dostaw, efektywność energetyczna czy OZE.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

premier fb free facebook 1200.jpg
Elektrownia jądrowa powstanie w Wielkopolsce? Premier podał planowaną lokalizację

W szczycie wezmą udział delegacje 24 państw, w tym z USA

Kurtyka podkreślił, że o randze wydarzenia świadczy fakt, że odbędzie się ono podczas pierwszej wizyty Jennifer Granholm w Europie. Do Warszawy mają przyjechać delegacje 24 państw europejskich (Europa Środkowa plus Bałkany Zachodnie), z USA oraz KE. W konferencji ma uczestniczyć także unijna sekretarz ds. energii Kadri Simson.

W rozmowach z USA Polska chce "pójść o krok dalej, jeśli chodzi o współpracę dotyczącą energetyki jądrowej".

Minister pytany o bilateralne spotkania z sekretarz USA podkreślił, że będą one ważną okazją do "pójścia o krok dalej, jeśli chodzi o współpracę Polski i USA w energetyce jądrowej". "Jesteśmy zainteresowani realizacją porozumienia, na drodze realizacji którego jesteśmy. Wizyta pani sekretarz jest okazją, aby taki pogłębiony dialog przeprowadzić" - powiedział.

Kurtyka dodał, że projekt współpracy polko-amerykańskiej w zakresie atomu jest priorytetowy, a wizyta sekretarz Granholm świadczy o tym, że ze strony USA jest "wola zaangażowania się w tą problematykę i świadczy, że idziemy do przodu".

Polska ma umowę z USA ws. rozwoju energetyki jądrowej

W lutym br. weszła w życie wynegocjowana i podpisana umowa międzyrządowa z USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.


Powiązany Artykuł

shutterstock_1527830141 (1).jpg
Energia atomowa zastąpi w Polsce węgiel? Prezydent: w najbliższych latach to jedyne rozwiązanie

Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej. Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

Negocjacje ws. programu jądrowego Polska prowadzi także z Francją i Koreą Południową.

Polska chce uruchomić pierwszy blok jądrowy w 2033 r.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW.

Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej