Demografia kluczem do rozwoju Polski. Debata w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt

Demografia to jedno z kluczowych wyzwań, z którym jako społeczeństwo będziemy się mierzyć w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku, liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln. O tym, jak odwrócić ten niekorzystny trend i spełnić oczekiwania Polaków odnośnie szczęśliwej rodziny rozmawiać będą uczestnicy panelu dyskusyjnego ''Rodzina. Demografia. Państwo.'' w ramach drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt.

2021-09-18, 08:03

Demografia kluczem do rozwoju Polski. Debata w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: MRiPS

Projekt Strategii Demograficznej 2040 zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy oraz poprawę jakości ochrony zdrowia.

Musimy przeciwdziałać negatywnym trendom

Szczegóły diagnozy oraz cele i kierunki interwencji Strategii Demograficznej 2040 omówiła Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha. Podkreśliła, że jeśli nie podejmiemy przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, grozi nam zahamowanie rozwoju – co niekorzystnie wpłynie na warunki życia polskich rodzin w przyszłości i na całą gospodarkę.

– Niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę. To realne zagrożenie, którego konsekwencje odczujemy wszyscy, w każdym regionie kraju. Dlatego dla osiągniecia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego, kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin – powiedziała wiceminister Barbara Socha.

REKLAMA

Źródło: MRiPS Źródło: MRiPS

Kluczowe obszary

– W trakcie prac nad strategią zidentyfikowaliśmy 10 obszarów, które utrudniają rodakom realizację planów o szczęśliwej rodzinie – w tym obszary wymagające pilnego działania: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi oraz zdrowie, edukację i infrastrukturę. Będą na nie oddziaływać liczne programy Polskiego Ładu, ale mamy też nowe propozycje związane z poniesieniem elastyczności i stabilności pracy, która – jak wynika z badań – jest ważna dla podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci – dodała wiceminister Barbara Socha.

– Projekt Strategii Demograficznej 2040 powstał w oparciu o analizę ponad 650 badań. Konsultowaliśmy się z wieloma różnymi środowiskami, aby w pełni poznać i zrozumieć wszystkie potrzeby i bariery wpływające na dzietność. Rada Rodziny od samego początku aktywnie wspierała projekt Strategii Demograficznej na wszystkich etapach jej powstawania – powiedziała Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny. – Kluczowym aspektem determinującym powodzenie polityki demograficznej jest podniesienie jakości zarządzania na wszystkich szczeblach, zarówno centralnych jak i samorządowych. Tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny może przynieść efekt w postaci odwrócenia negatywnego trendu demograficznego. Na szczeblu samorządowym pragniemy upowszechniać wiedzę i wspierać samorządy w działalności prorodzinnej w obszarach niekojarzonych do tej pory z polityką rodzinną jak np. kształtowanie ładu przestrzennego – dodała Przewodnicząca Rady Rodziny.

Źródło: MRiPS Źródło: MRiPS

W centrum uwagi

– Rodzina powinna być w centrum uwagi nie tylko na poziomie centralnym, ale również regionalnie i lokalnie, na poziomie województw, gmin i powiatów. Tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych może przynieść efekt w postaci polepszenia sytuacji demograficznej. W ubiegłym roku w województwie mazowieckim urodziło się prawie 57 tys. dzieci, a współczynnik dzietności wyniósł 1,53. Rząd z myślą o wsparciu rodzin stworzył programy takie jak 500 +, czy Dobry Start, dzięki którym rodzice otrzymują wsparcie finansowe na najważniejsze potrzeby dziecka. Obecnie przygotowywana jest strategia, która zakłada zwiększenie wsparcia dla rodzin, m.in w zakresie mieszkalnictwa i elastycznego rynku pracy. Ważnym elementem, który jest realizowany przez rząd od kilku lat, a będzie wzmacniany, to wbudowywanie elementów polityki na rzecz rodzin we wszystkie decyzje państwa, we wszystkich obszarach, dotyczących każdej dziedziny życia – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

REKLAMA

Źródło: MRiPS Źródło: MRiPS

Projekt Strategii Demograficznej 2040 koncentruje się na dzietności, ponieważ długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Dlatego strategicznym celem zaproponowanym przez autorów dokumentu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.


PolskieRadio24.pl/ PAP/ Gov.pl/ MRiPS/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej