Polska wspólnie z USA zbuduje elektrownię jądrową. W połowie 2022 r. poznamy szczegóły inwestycji

- Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzone umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety w sprawie budowy elektrowni - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

2021-09-24, 10:09

Polska wspólnie z USA zbuduje elektrownię jądrową. W połowie 2022 r. poznamy szczegóły inwestycji
W Polityce Energetycznej Polski zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej.Foto: mareksaroch.cz/ Shutterstock

- To są bardzo złożone kwestie, wczoraj i przedwczoraj rozmawialiśmy długo z panią sekretarz Jennifer Granholm. Odnotowaliśmy postęp, ale to jest proces, który rządzi się swoim kalendarzem. W połowie przyszłego roku będziemy mieć konkrety - powiedział Michał Kurtyka.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Minister mówił w Polsat News m.in. o wizycie w Polsce sekretarz energii USA Jennifer Granholm i o tym, czy jej wizyta jest potwierdzeniem, że Polska i USA zbudują wspólnie elektrownię jądrową.

Powstaje propozycja struktury finansowania

W lutym tego roku weszła w życie wynegocjowana i podpisana umowa międzyrządowa z USA w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej.

Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawą dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

REKLAMA

Na mocy umowy obie strony ustaliły, że w czasie 18 miesięcy od jej podpisania zostanie przygotowany raport dla polskiego rządu, nad którym obecnie pracują amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel.

Michał Kurtyka był pytany także o zapowiadaną pomoc dla osób, które zostaną dotknięte wysokimi cenami energii.

- Skierowaliśmy do wykazu prac ustawę wspierającą odbiorców wrażliwych, zagrożonych ubóstwem energetycznym. Chodzi o osoby, w których budżetach udział kosztów mediów energetycznych jest wysoki i jednocześnie zużycie energii związane jest z mieszkaniem w domu, który jest gorzej ocieplony - powiedział szef resortu klimatu.

Dodał, że jeszcze kilka lat temu takich osób było ok. 9 proc., teraz jest ich około 6 proc.

REKLAMA

Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa

W czwartek zakończyła się w Warszawie konferencja P-TECC, czyli Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej. Jak zadeklarowała Jennifer Granholm, transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji.

- Administracja prezydenta Bidena uważa, że współpraca międzynarodowa, ponad granicami jest skuteczną metodą walki z kryzysem klimatycznym, który dotyka już wszystkich - mówiła sekretarz energii USA na konferencji prasowej, zaznaczając, że amerykańskie władze będą pracować nad zacieśnieniem stosunków z partnerami.

Wskazała inicjatywę P-TECC, czyli Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej, jako jeden z przejawów tego zbliżenia.
Przypomnijmy, że negocjacje w sprawie programu jądrowego Polska prowadzi także z Francją i Koreą Południową.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej