Trwają zapisy do "Piątek Pileckiego". To program edukacyjny o najnowszej historii Polski

Do 30 września Instytut Pileckiego przyjmuje zgłoszenia do czwartej edycji "Piątek Pileckiego". To realizowany w internecie program edukacyjny dla uczniów klas 5-8 podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych.

2021-09-27, 05:56

Trwają zapisy do "Piątek Pileckiego". To program edukacyjny o najnowszej historii Polski
mat. ilustracyjne. Foto: Instytut Pileckiego

Pięcioosobowe zespoły będą mogły zmierzyć się z zadaniami polegającymi na pracy historycznej, społecznej i służącej rozwojowi osobistemu. W "Piątkach" może także wziąć udział polska młodzież z zagranicy.

Powiązany Artykuł

pap witold pilecki 663.jpg
"Piątki Pileckiego" - projekt dla pasjonatów historii. Uczniowie nadsyłają swoje prace

Marzenna Szymańska z działu edukacji Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że inicjatywa narodziła się w trakcie pierwszego lockdownu, ale jej pierwowzorem jest system ruchu oporu, jaki w KL Auschwitz-Birkenau stworzył rotmistrz Witold Pilecki. Współpraca więźniów polegała na podziale na pięcioosobowe grupy, tak zwane piątki. 

- Nie znając się wzajemnie, realizowały one podobne cele i działały w jednym kierunku. Na tej zasadzie, oczywiście w zupełnie innej rzeczywistości, w sytuacji pokoju, stworzyliśmy projekt bazujący na pięcioosobowych grupach, który ma za zadanie poszerzanie wiedzy historycznej, budowanie relacji, współpracy w grupie, poprzez zadania, jakie "Piątki" realizują - opowiada Marzenna Szymańska.

Pięcioosobowe grupy otrzymują zadania od Instytutu Pileckiego. Ćwiczenia i problemy dotyczą najnowszej historii Polski. - Staramy się pokazać młodzieży, że wielka historia nie dzieje się gdzieś ponad chmurami. Tylko właśnie przez historię najbliższych, wspólnot lokalnych, miejsc pamięci tam, gdzie uczestnik projektu żyje, chcemy przybliżyć im wydarzenia, które miały miejsce w minionym wieku - tłumaczy Marzenna Szymańska.

REKLAMA

Czytaj także:

Program dla Polonii 

Powiązany Artykuł

pilecki 1200.jpg
Rusza letnia Akademia Witolda Pileckiego. Uczniowie będą realizować projekty dotyczące odwagi cywilnej

W "Piątkach Pileckiego" może uczestniczyć również młodzież polonijna. Współorganizatorka projektu nie ma wątpliwości, że udział Polaków z zagranicy jest wartością dodaną tej inicjatywy. Marzenna Szymańska wspomina połączenie do jednego z zadań piątki z Kaszub z młodzieżą polską z Ukrainy.

- Było bardzo ciekawe, jak znalazły punkty wspólne w swoich historiach, w historiach swoich miejscowości, ale też przygotowały bardzo ciekawą prezentację o różnicach, o tym, co jest charakterystyczne dla miejsc, w których żyją - dodaje Marzenna Szymańska.

"Piątki Pileckiego"

Program "Piątki Pileckiego" potrwa do końca roku. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat udziału w projekcie i nagrody. Do tej pory w "Piątkach Pileckiego" wzięło udział kilkaset osób, w tym kilka zespołów spoza Polski.

REKLAMA

Szczegółowe informacje na temat projektu i zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej