Przydacz: wstrzymanie Funduszu Odbudowy świadczyłoby o braku praworządności UE
- Pamiętajmy, że to jednak państwa są niejako właścicielami UE, a nie odwrotnie, dobrze by było, by brukselscy biurokraci dobrze przyswoili sobie tę wiedzę - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o kwestię wstrzymania wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. - Nadużywanie polityczne jakichś swoich domniemanych uprawnień może powodować podważanie zaufania do tej organizacji - ocenił.
2021-09-29, 07:46
Środowe gazety informują, że wypłaty świadczeń z Funduszu Odbudowy dla Polski będą zamrożone, dopóki Polska nie przyzna, że będzie respektowała orzeczenia TSUE. - Według mojej opinii, nie ma żadnych uwag merytorycznych do naszego planu odbudowy ze strony Brukseli i UE - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Powiązany Artykuł
"Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to narzędzie, które starają się wykorzystywać". Legutko o instytucjach UE
- Nie ma prawnych podstaw, by cokolwiek zamrażać - dodał gość Polskiego Radia, pytany o medialne doniesienia. - Jeżeli tak miałoby być, to by znaczyło, że Unia Europejska do końca nie działa w sposób praworządny, bo w sposób polityczny decyduje o tym, kto jest, a kto nie jest odpowiedni do tego, by - merytorycznie akceptowalny i dobry program - uruchomić, czy nie uruchamiać - wyjaśnił polityk. W ocenie gościa "24 pytań", "to nie budzi zaufania i optymizmu co do przyszłości UE".
Czytaj także:
- "TSUE nie ma prawa i nie powinien istnieć". Antoni Macierewicz o decyzjach trybunału wobec Polski
- "Przykrywka dla unijnych problemów". Prof. Domański o wyrokach TSUE nakładanych na Polskę
- Prof. Gontarski o KPO: w związku z bezczynnością KE przysługuje nam odszkodowanie
- Jeśli Bruksela, czy UE będzie chciała w ten sposób funkcjonować, to pamiętajmy, że to jednak państwa są niejako właścicielami UE, a nie odwrotnie. Dobrze by było, by brukselscy biurokraci dobrze przyswoili sobie tę wiedzę. Nadużywanie polityczne jakichś swoich domniemanych uprawnień może powodować podważanie zaufania do tej organizacji. Myślę, że tego typu działaniom powinno się postawić tamę, nie tylko ze względu na interes Polski, ale także ze względu na interes europejski. Wierzę głęboko, że tej jesieni odpowiedni programy zostaną uruchomione - podkreślił Marcin Przydacz.
Posłuchaj
Marcin Przydacz o relacjach Polski i UE w kontekście orzeczeń TSUE ("24 pytania"/ PR24) 14:12
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)
Data emisji: 29.09.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 07.06
mbl
REKLAMA