"Masowa kultura prawie nie mówi o przeszłości". Bronisław Wildstein o wpływie historii na teraźniejszość

- Prezentyzm, czyli czytanie historii poprzez nasze obecne doświadczenia, to jest nasz podstawowy błąd. Historia uczy nas różnych rzeczy, ale trzeba do niej podejść z pokorą i nie nakładać na nią oceny rzeczywistości - mówił dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein na antenie Polskiego Radia 24.

2021-10-01, 14:26

"Masowa kultura prawie nie mówi o przeszłości". Bronisław Wildstein o wpływie historii na teraźniejszość
Bronisław Wildstein. Foto: PR24

Bronisław Wildstein został zapytany, czy świadectwo totalitaryzmu występuje w polskiej kulturze. - Tak nie jest, choć tak powinno być. Dlaczego? Bo żyjemy w zakłamaniu i niedopowiedzeniu. To ostre słowa, ale trzeba je powiedzieć.

Powiązany Artykuł

Golebiewski NNW 1200.jpg
Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Gość audycji tłumaczył, że dzieł o tematyce historycznej jest "zdecydowanie zbyt mało w polskiej kulturze". - Jeśli patrzymy na doświadczenie II wojny światowej, to jest ono opisane na poziomie literatury wielkiej i popularnej - zauważył.

"Prezentyzm to nasz podstawowy błąd"

Bronisław Wildstein nawiązał także do postaci Janusza Krasińskiego, który pisał o relacjach między literaturą a totalitaryzmem. - Pamiętamy go bardzo słabo, wbrew wartości jego dzieła i świadectwa jego życia - mówił gość, nawiązując do bogatej historii życia pisarza, którą "oddał w literaturze".


Posłuchaj

Bronisław Wildstein o historii w polskiej kulturze ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 12:00
+
Dodaj do playlisty

- Janusz Krasiński jest przykładem wybitnego pisarza, który potrafił uniwersalizować i próbował analizować kondycję człowieka, pokazywać, skąd się bierze system antyludzki. Ale w masowej kulturze prawie nie mówi się o historii - ocenił gość Antoniego Opalińskiego.

REKLAMA

Czytaj także:

- To jest tak zwany prezentyzm, czyli czytanie historii poprzez nasze obecne doświadczenia. To jest nasz podstawowy błąd - tłumaczył Bronisław Wildstein. - Historia uczy nas różnych rzeczy, ale trzeba do niej podejść z pokorą, nie nakładać na nią oceny rzeczywistości. Bo wtedy niczego się nie uczymy - zauważył.

- Powinniśmy uformować twórcom nową świadomość. Pokazać im, jak bardzo są osadzeni w kulturze i historii. Jak wielki historia ma wpływ na nich i na świat, który ich otacza - podkreślił gość audycji.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Bronisław Wildstein

REKLAMA

Data emisji: 01.10.2021

Godzina: 13.46

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej