"Obszar pokoju". Rezolucja PE w sprawie międzynarodowych działań w Arktyce
Parlament Europejski wezwał do konstruktywnej współpracy międzynarodowej w Arktyce, jednocześnie ostrzegając przed pojawiającymi się zagrożeniami dla stabilności w regionie ze strony Rosji i Chin. Zdaniem europosłów, Arktyka powinna być "obszarem pokoju". - Federacja Rosyjska prowadzi politykę militaryzacji obszaru Arktyki - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.
2021-10-07, 12:30
W przyjętej w Strasburgu rezolucji na temat wyzwań geopolitycznych i bezpieczeństwa w Arktyce, eurodeputowani twierdzą, że społeczność międzynarodowa powinna zachować Arktykę jako obszar pokoju, niskiego napięcia i konstruktywnej współpracy.
Powiązany Artykuł
Światowe mocarstwa biją się o Arktykę. Pod lodem czeka ropa, gaz ziemny i minerały
Ponadto w dokumencie podkreślono, że obecny model zarządzania Arktyką, oparty na prawie międzynarodowym, przyniósł korzyści wszystkim państwom arktycznym i zapewnił stabilność na tym obszarze.
Posłuchaj
REKLAMA
- Zniwelowanie napięć na tym obszarze będzie bardzo trudne - oceniła Anna Fotyga. - Do pewnego stopnia, sądzę, takie porozumienie będzie wymuszone, ze względu na ważne działania, które trzeba podejmować, mówię o wzmożonej żegludze w tym obszarze, Chcemy, żeby region Arktyki został zachowany jako obszar stosunkowo niskiego napięcia - dodała.
Zmiany klimatyczne
Posłowie wzywają wszystkie zainteresowane kraje i UE do zareagowania na głęboko alarmujące konsekwencje zmian klimatycznych w Arktyce, w tym poprzez trzymanie się celów porozumienia paryskiego.
- Rosyjski koncern Nornikiel przyznał się do zanieczyszczania środowiska Arktyki
- Zmiany klimatyczne. W Norwegii padł rekord temperatury
Ich zdaniem należy również zachować kulturę rdzennej ludności regionu. Wszelkie działania na tym obszarze, w tym korzystanie z zasobów naturalnych, powinny szanować prawa ludności rdzennej i przynosić korzyści jej mieszkańcom.
REKLAMA
Posłuchaj
Według Anny Fotygi należy dbać o zrównoważony rozwój tego obszaru oraz postępować z szacunkiem wobec rdzennej ludności Arktyki.
- Żeby to nie było zagrabianie bogactw, do których miejscowa ludność ma ogromna prawa, która od stuleci zamieszkuje te tereny. Chcemy, żeby [pozyskiwanie minerałów] odbywało się zgodnie z zasadami cywilizowanego świata - dodała polityk.
Militarna ekspansja
Raport również wyraża poważne zaniepokojenie postępującą rozbudową armii Rosji w Arktyce, którą posłowie uważają za nieuzasadnioną, ponieważ znacznie wykracza poza cele obronne. Jakakolwiek współpraca z Rosją w regionie powinna być zgodna z zasadą selektywnego zaangażowania UE - podkreślono.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rosja umacnia się w strategicznych dla niej regionach. Od Arktyki do Morza Czerwonego
Posłowie są również bardzo zaniepokojeni dalekosiężnymi projektami Chin w Arktyce. Uważają, że UE musi uważnie obserwować chińskie próby włączenia Północnego Szlaku Morskiego Arktyki do Inicjatywy Pasa i Szlaku, ponieważ podważa to cel ochrony Arktyki przed globalną geopolityką.
Nowa rzeczywistość
Rezolucja została przyjęta 506 głosami za, przy 36 głosach przeciw i 140 wstrzymujących się.
Przed tym głosowaniem - w dniach 21-24 września - delegacja europosłów Komisji Spraw Zagranicznych odwiedziła Danię, Grenlandię i Islandię, aby z tamtejszymi politykami i urzędnikami omówić współpracę międzynarodową i wyzwania w Arktyce.
REKLAMA
fc
REKLAMA