Wizyta IPN na Ukrainie. "Chcemy współpracować w poszukiwaniu ofiar NKWD"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że IPN chce współpracować z Ukraińcami w poszukiwaniu ofiar NKWD na Ukrainie. 

2021-10-08, 15:11

Wizyta IPN na Ukrainie. "Chcemy współpracować w poszukiwaniu ofiar NKWD"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter.com/@PoszukiwaniaIPN

Zastępca Prezesa IPN przebywał na Ukrainie w związku z rozpoczętymi w sierpniu przez władze miasta Odessa pracami poszukiwawczymi w miejscu masowych pochówków ofiar zbrodni NKWD z lat 1937-1938 na terenie tak zwanego szóstego kilometra drogi owidiopolskiej.

Powiązany Artykuł

Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

Prof. Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnił, że Ukraińcy odnaleźli tam 32 doły ze szczątkami zamordowanych, wśród których mogą być szczątki Polaków. Wiceprezes IPN powiedział, że złożył propozycję wspólnych z Ukraińcami prac poszukiwawczych.

- Przedstawiliśmy ofertę naszej współpracy, gotowości wyjazdu naszych ekspertów, archeologów, antropologów, medyków sądowych. Nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem - poinformował. Prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że nie wyobraża sobie innej możliwości niż taka, że strona polska uczestniczy w poszukiwaniach szczątków Polaków pomordowanych tam w latach 30., ale także w latach 40.

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk: IPN chce współpracować z Ukraińcami w poszukiwaniach ofiar NKWD na Ukrainie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Polskie ofiary zbrodni katyńskiej mogą znajdować się w Chersoniu"

Wizyta wiceprezesa była związana również z podjętymi przez IPN staraniami o możliwość przeprowadzenia prac poszukiwawczych masowych grobów ofiar Zbrodni Katyńskiej w Chersoniu. - Według posiadanych dokumentów i naszej wiedzy, polskie ofiary zbrodni katyńskiej mogą znajdować się w Chersoniu, w miejscu, którego jeszcze dziś nie znamy - zauważył.

REKLAMA

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk: polskie ofiary zbrodni katyńskiej mogą znajdować się także w Chersoniu (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Z dokumentów archiwalnych wynika, że pośród pochowanych na terenie szóstego kilometra drogi owidiopolskiej tysięcy ofiar znajdują się Polacy, ofiary zbrodni stalinowskich z lat 1937-1938 oraz najprawdopodobniej Polacy zamordowani i zmarli w miejscowym więzieniu w latach późniejszych. Według badań doktor Ewy Kowalskiej z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN liczba ofiar narodowości polskiej to minimum 354 osoby. Ich imiona i nazwiska zostały wyłonione spośród blisko 34 tysięcy osób aresztowanych i straconych w Odessie.

Czytaj także:

Z kolei w Chersoniu w wyników badań naukowych BPiI ustalono imiona i nazwiska 52 ofiar narodowości polskiej przebywających w więzieniu miejskim w Chersoniu, rozstrzelanych podczas operacji kułackiej, w latach 1937-1938.

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej