Mija 400 lat od bitwy pod Chocimiem. Rosalak: zawarty pokój był zwycięski dla Rzeczpospolitej

- Bitwa pod Chocimiem w 1621 r. zakończyła się honorowym pokojem, który był pokojem zwycięskim, bo to Turcy się wycofali, a armia polska przekroczyła Dniestr - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk, redaktor "Do Rzeczy Historia".

2021-10-09, 20:45

Mija 400 lat od bitwy pod Chocimiem. Rosalak: zawarty pokój był zwycięski dla Rzeczpospolitej
Józef Brandt, "Bitwa pod Chocimiem 1621". Foto: Wikimediacommons/Agra Art Warsaw

Powiązany Artykuł

Jan Karol Chodkiewicz, Chocim, Bitwa pod Chocimiem
Bitwa pod Chocimiem. Rozejm, czyli zwycięstwo

400 lat temu, 9 października 1621, zakończyła się bitwa pod Chocimiem. Oblężenie nadgranicznej twierdzy trwało ponad miesiąc. Wojska reprezentujące trzy narody Rzeczpospolitej - Polaków, Litwinów i Rusinów - wspólnie odparły ponad dwukrotnie liczniejsze siły tureckie. O historycznej bitwie i rocznicy tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 historyk Maciej Rosalak.

- Bitwa pod Chocimiem w 1621 r. zakończyła się honorowym pokojem, który był pokojem zwycięskim, bo to Turcy się wycofali, a armia polska przekroczyła Dniestr - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Maciej Rosalak o 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem (Temat dnia/Gość PR24) 14:35
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił różnicę w wewnętrznej sytuacji w siłach zbrojnych obu stron konfliktu. - Armia turecka była wewnętrze skłócona, sułtan bał się w tym okresie buntu janczarów - tłumaczył. - Natomiast wojska Rzeczpospolitej, choć mniejsze niż tureckie, były wewnętrznie scementowane w obliczu tej bitwy, bo wiedziały, że jest to dla nich "być albo nie być" - mówił Rosalak.

- Armia Rzeczpospolitej miała też znakomitych dowódców, takich jak Jan Karol Chodkiewicz i Stanisław Lubomirski, którzy potrafili wykorzystać jej potencjał - zaznaczył. - Musimy też zwrócić uwagę na bardzo silne oddziały kozackie pod wodzą Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego w ramach tej armii. Kozacy zaporoscy byli znakomici w obronie twierdzy, w atakach nocnych i dziennych - opowiadał gość PR24.

REKLAMA

Zwrócił też uwagę, że często, gdy mówi się o bitwie pod Chocimiem, wskazuje się na inną bitwę, w 1673 r. - Wtedy zwycięstwo polskie było spektakularne, zakończone szarżą husarską, która rozbiła turecką armię - przypomniał. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadził: Mateusz Drozda

Gość: Maciej Rosalak ("Do Rzeczy Historia")

Data emisji: 09.10.2021

Godz. emisji: 20.06

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej