"Kraków bez niego jest już inny". Pożegnanie Adama Zagajewskiego
Rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy i przedstawiciele władz w niedzielne popołudnie w Krakowie pożegnali zmarłego poetę i eseistę Adama Zagajewskiego. Twórca został pochowany w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
2021-10-10, 17:24
Adam Zagajewski zmarł w Krakowie 21 marca. Ze względu na pandemię pogrzeb nie mógł odbyć się wcześniej. W niedzielę (10 października) po południu urna z prochami poety została przeniesiona z bazyliki św. Floriana do kościoła Piotra i Pawła. Mszy św. żałobnej przewodniczył ks. prof. Alfred Wierzbicki. Po nabożeństwie nastąpiło złożenie urny z prochami do sarkofagu.
Powiązany Artykuł
Nie żyje aktorka Ewa Kozłowska. Współpracowała z Polskim Radiem Białystok, zagrała m.in. w serialu "Ojciec Mateusz"
Posłuchaj
W uroczystościach uczestniczyła rodzina i najbliżsi poety, jego przyjaciele i znajomi, a także przedstawiciele władz i świata akademickiego. Mieszkańcy mogli śledzić uroczystości pogrzebowe na telebimie ustawionym przed świątynią. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Capella Cracoviensis.
Posłuchaj
Do osób, które chciały pożegnać jednego z liderów literackiego pokolenia '68, rodzina zmarłego poety zaapelowała o to, by zamiast kwiatów złożyć datki dla Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy". Wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Fundacji kwestują w niedzielę przed oboma kościołami.
Posłuchaj
Niedzielne uroczystości poprzedził wieczór poetycki w kościele św. Katarzyny, gdzie czytano utwory zmarłego poety.
REKLAMA
Posłuchaj
"Kraków bez niego jest już inny"
Prezydent Krakowa podkreślił, że żegnany m.in. przez mieszkańców poeta miał cechy, które czyniły go jednym z najbardziej wyjątkowych wśród nich.
- Adam Zagajewski był osobą nie tylko wybitną, ale, można powiedzieć, także żywą legendą Krakowa. Co prawda można też o nim mówić, że był obywatelem świata, ale tak naprawdę zawsze związany był z Krakowem - ocenił prezydent. - Kraków bez niego jest już inny - dodał Jacek Majchrowski.
Powiązany Artykuł
100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Specjalny serwis Polskiego Radia przypomni wybitnego poetę
Posłuchaj
Wskazał, że to do Krakowa poeta wrócił, aby odbyć swą ostatnią drogę. - Tutaj spocznie w panteonie polskim po to, aby przejść do historii dla następnych pokoleń, żeby stać się, można powiedzieć, nieśmiertelnym - wskazał Jacek Majchrowski.
***
REKLAMA
Adam Zagajewski był jednym z liderów literackiego pokolenia Nowej Fali, a także wybitnym poetą i eseistą. Był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich twórców, laureatem Nagrody Fundacji imienia Kościelskich, Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury i Nagrody Księżnej Asturii, a także członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ng
REKLAMA