Gala Olimpijska. Prezes PKOl: to były trudne, ale szczęśliwe dla nas igrzyska
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio były wyjątkowo udane dla polskiej reprezentacji. Nasi sportowcy zdobyli w sumie 14 medali, a Polski Komitet Olimpijski zajął 17. miejsce w klasyfikacji generalnej.
2021-10-11, 20:10
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio Polacy zdobyli 4 złote medale oraz po 5 srebrnych i brązowych. Najwięcej, bo aż 9, medal wywalczyli polscy lekkoatleci. W trakcie Gali Olimpijskiej podsumowującej występ polskiej reprezentacji Andrzej Kraśnicki przypomniał, że ze względu na obostrzenia sanitarne były to wyjątkowo trudne igrzyska.
Powiązany Artykuł

"14 medali to wspaniały wynik". Prezydent podziękował polskim sportowcom podczas Gali Olimpijskiej
- Igrzyska bez kibiców, związane z procedurami antycovidowymi, z brakiem możliwości spotkania się, z trudnościami wejścia do wioski olimpijskiej. Były to dla wszystkich niezwykle trudne igrzyska, ale dla nas szczęśliwe. Uzyskane rezultaty są najlepsze w XXI wieku - mówił Andrzej Kraśnicki.
Posłuchaj
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział też, że polska reprezentacja olimpijska zawdzięcza swoje dobre wyniki głównie szerokiemu wsparciu ze strony wielu organizacji i instytucji.
Czytaj także:
- Szokujący raport McLarena – zastraszani sędziowie, ustawiane walki. Boks zniknie z programu igrzysk?
- Pekin 2022. MKOl: bez zagranicznych kibiców, długa kwarantanna niezaszczepionych
Dodał, że sukcesy na igrzyskach nie byłyby możliwe bez wsparcia licznych partnerów i sponsorów oraz setek wolontariuszy. - Nasz ruch olimpijski oparty jest głównie o wolontariuszy. Zdecydowana większość to są wolontariusze nie pobierający wynagrodzenia, to są działacze. W komisjach i zespołach Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest ponad 700 wolontariuszy - mówił prezes Andrzej Kraśnicki.
REKLAMA
Prezydent pogratulował medalistom
- To sukces, który osiągnęliście waszym hartem ducha - tak do medalistów Igrzysk Olimpijskich w Tokio zwrócił się Andrzej Duda.
Posłuchaj
Prezydent docenił również wysiłek wszystkich olimpijczyków i odpowiedzialnych za ich przygotowanie do startu w najważniejszej sportowej imprezie.
Posłuchaj
Dodatkowe nakłady na sport
Wicepremier Piotr Gliński również podziękował polskim sportowcom i tym, którzy przyczynili się do ich sukcesów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Czytaj także:
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podkreślał, że dzięki ich osiągnięciom możliwe stało się zwiększenie wsparcia finansowego polskiego sportu. - Nowelizacja Ustawy o sporcie, którą przeprowadziliśmy, aby te pieniądze sensownie wydać w przyszłym roku, przeszła z prawie stuprocentowym poparciem - wszystkie kluby parlamentarne poparły (red. ją) w Sejmie - podkreślił Piotr Gliński, wyrażając nadzieję, że tak samo będzie w Senacie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

II tura programu "Sportowa Polska". Piotr Gliński ogłosił rekordowe rozstrzygnięcia
Posłuchaj
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu dodał, że jest to "sukces Tokio, sukces tej ciężkiej pracy i naszych medalistów". Poinformował, że dodatkowe środki mają być przeznaczone w większości na sport powszechny.
Ocenił, że "sport wyczynowy na tym zyska bardzo wiele, gdyż sport powszechny jest podstawą sportu wyczynowego". Zaznaczył, że sport powszechny ma między innymi wpływ na stan zdrowia społeczeństwa, dlatego - jak mówił - musi on być wspierany na równi ze sportem wyczynowym.
***
Polskie Radio jest patronem medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, było też oficjalnym nadawcą radiowym zawodów w Tokio. Dla słuchaczy przygotowano 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii.
REKLAMA
ng
REKLAMA