Pobyt w kosmosie może powodować uszkodzenia mózgu? Naukowcy mają na to dowody

U osób spędzających długi czas w przestrzeni kosmicznej można wykryć markery uszkodzenia mózgu - to wynik nowego badania przeprowadzonego z udziałem pięciu rosyjskich kosmonautów.

2021-10-15, 06:26

Pobyt w kosmosie może powodować uszkodzenia mózgu? Naukowcy mają na to dowody
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: skeeze/Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu z kolegami z innych ośrodków ze Szwecji, Niemiec i Rosji na łamach "JAMA Neurology" przestrzegają, że długie misje kosmiczne negatywnie oddziałują na mózg kosmonautów.

Powiązany Artykuł

Antarktyda 1200.jpg
Dziwne sygnały na Antarktydzie. Znana nam fizyka nie potrafi ich wyjaśnić

Badacze obserwowali piątkę rosyjskich kosmonautów w wieku średnio 49 lat, którzy przez 5,5 miesiąca pracowali na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Naukowcy pobrali próbki krwi ochotników 20 dni przed lotem na orbitę oraz dzień, tydzień i trzy tygodnie po powrocie z misji.

Konkretne dowody potwierdzające uszkodzenia

REKLAMA

Już od dłuższego czasu - przypominają autorzy badania - znane są negatywne skutki pobytu w przestrzeni kosmicznej - atrofia mięśni, spadek masy kości, pogorszenie wzroku, zaburzenia flory jelitowej. Do tej listy trzeba dodać kolejny kłopot.

Z pięciu zmierzonych biomarkerów świadczących o uszkodzeniu mózgu, trzy z nich miały po locie podwyższone stężenie - lekki polipeptyd neurofilamentowy (NFL), kwaśne białko włókienkowe (GFAP) oraz amyloid beta Aβ40.

Czytaj także:

"To pierwszy raz, kiedy udokumentowano konkretny dowód na uszkodzenia komórek mózgu w testach krwi wykonanych po locie kosmicznym. Trzeba to badać dalej i zapobiegać tym efektom, jeśli podróże kosmiczne mają stać się w przyszłości bardziej powszechne" - informuje jeden z głównych autorów odkrycia, prof. Henrik Zetterberg.

REKLAMA

Potrzebne są dalsze badania

"Aby to osiągnąć, musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, skąd biorą się uszkodzenia. Czy to działanie nieważkości, zmiany w płynach w mózgu czy stres związany ze startem i lądowaniem, a może jeszcze coś innego? Wiele eksperymentalnych badań z udziałem ludzi można przeprowadzić na Ziemi" - dodaje specjalista.

Wyniki zgadzają się ze wskazującymi na zmiany w pracy mózgu badaniami prowadzonymi z pomocą rezonansu magnetycznego.

Niektóre badania wskazywały też na wpływ konkretnych zadań wykonywanych w kosmosie. "Jeśli uda nam się określić, co powoduje uszkodzenia, wykorzystane biomarkery mogą pomóc nam w znalezieniu sposobów radzenia sobie z problemem" - twierdzi prof. Zetterberg.

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej