"Jest dziedzictwem polskiej nowoczesności". Dziś pokaz odnalezionego po 80 latach filmu "Europa"
W warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się pierwszy polski pokaz zaginionego 80 lat temu filmu "Europa" Stefana i Franciszki Themersonów. Legendarny, awangardowy film został odnaleziony w niemieckim archiwum przez Instytut Pileckiego oraz cyfrowo odnowiony w studiu Fixafilm.
2021-10-15, 07:37
Anna Bobczuk z berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, która odkryła film, wyjaśnia, że jego odnalezienie było możliwe dzięki współpracy z niemieckim Bundesarchiv w ramach prowadzonych tam od 2019 roku systematycznie prac badawczych.
Powiązany Artykuł
"Masowa kultura prawie nie mówi o przeszłości". Bronisław Wildstein o wpływie historii na teraźniejszość
Posłuchaj
W 1938 roku Themersonowie wyemigrowali do Paryża, zabierając ze sobą kopie wszystkich swoich filmów zrealizowanych w Warszawie, w tym "Europę", która do niemieckich archiwów trafiła w czasie II wojny światowej, gdy wojska niemieckie zajęły Paryż.
Posłuchaj
"Europa" jest świadectwem swoich czasów
Szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, Hanna Radziejowska, wyjaśnia, że film ma niezwykłą wartość i pokazuje, jak nowoczesną była wówczas polska sztuka filmowa.
- Z jednej strony jest to film, który jest świadectwem, dziedzictwem polskiej nowoczesności. Film łączy w sobie próby eksperymentalno-fotograficzno-dokumentalne i pokazuje jak w Warszawie na początku lat 30. próbowano wydobyć nowe możliwości tego medium - mówi.
Posłuchaj
Anna Bobczuk podkreśla, że film jest też niezwykłym świadectwem epoki. Scenariusz był inspirowany futurystycznym poematem Anatola Sterna, a Themersonowie ukazują z jednej strony dynamicznie rozwijającą się industrializację Europy, z drugiej - rodzące się ruchy antydemokratyczne takie jak faszyzm.
Ważny przykład kina awangardowego
"Europa" była drugim wspólnym dziełem audiowizualnym Themersonów i pierwszym znaczącym filmem awangardowym w Polsce. Odzyskana kopia filmu z 1931 roku została poddana rekonstrukcji cyfrowej, a na potrzeby odnowionej wersji filmu zamówiono ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez holenderskiego twórcę Lodewijka Munsa.
Posłuchaj
Wstęp na premierowy pokaz jest wolny, pod warunkiem zgłoszenia udziału pod adresem: berlin@pileckiinstitut.de
REKLAMA
ng
REKLAMA