Wdrażanie unijnych dyrektyw przez Polskę. Szymański przypomniał wysoką skuteczność z ubiegłych lat
- W 2020 r. mieliśmy do czynienia z rozpoczęciem 35 postępowań formalnych o naruszenie prawa UE w stosunku do Polski. Miały one związek głównie z nieterminowym wdrażaniem dyrektyw. 13 z tych postępowań jest już zamkniętych - poinformował Konrad Szymański. Minister ds. UE przypomniał, że w 2018 i 2019 r. Polska miała najwyższe wskaźniki wdrażania norm prawa unijnego do prawa krajowego spośród wszystkich państw UE.
2021-10-15, 12:30
Powiązany Artykuł
W PE będzie debata nt. Polski. Weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE minister Szymański prezentował stanowisko rządu w sprawie kontroli stosowania prawa Unii Europejskiej w odniesieniu do sprawozdania rocznego za 2020 r.
- Mieliśmy do czynienia w 2020 r. z rozpoczęciem 35 postępowań formalnych o naruszenie prawa Unii Europejskiej w stosunku do Polski. Najczęściej były to kwestie związane z nieterminowym wdrożeniem dyrektyw - mówił Szymański. - 13 zostało już dzisiaj zamkniętych z uwagi na wyjaśnienie problemów, które wystąpiły w większości przypadków na skutek spowolnienia prac Sejmu i rządu z uwagi na zupełnie inną agendę, która dominowała nasze prace w roku 2020 - dodał.
- Wypłata środków w ramach KPO. Müller: KE nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby nie zaakceptować planu
- "Powinniśmy pójść za ciosem". Prof. Gontarski o wstępnym sukcesie Polski i Węgier w sporze z UE
Minister ds. UE przypomniał, że w 2018 i 2019 r. Polska miała najwyższe wskaźniki wdrażania norm prawa unijnego do prawa krajowego spośród wszystkich państw UE. Podkreślił, że były to najwyższe wskaźniki od momentu zapoczątkowania pomiarów.
Wyraził również nadzieję, że w kolejnych miesiącach nie wystąpią problemy, które spowodują konieczność zmiany agendy prac rządu i parlamentu, jak w przypadku pandemii, dzięki czemu wskaźniki implementacji prawa UE mogłyby wrócić do poziomów sprzed 2020 r.
kp
REKLAMA
REKLAMA