Sankcje na firmy sprowadzające migrantów na Białoruś? Chce tego większość krajów UE
Większość unijnych państw jest za sankcjami wobec firm czarterujących samoloty i sprowadzających nielegalnych migrantów na Białoruś. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
2021-10-18, 14:41
Jak dokładnie rozłożą się głosy w tej sprawie, będzie wiadomo po dzisiejszej naradzie w Luksemburgu unijnych ministrów spraw zagranicznych. Do nałożenia restrykcji zawsze potrzebna jest jednomyślność we Wspólnocie.
Powiązany Artykuł
Budowa muru na granicy z Białorusią. Wiceszef MSZ: UE wielokrotnie deklarowała wsparcie dla działań Polski
Coraz więcej krajów członkowskich zaczyna dostrzegać napływ nielegalnych migrantów. To nie tylko są Litwa, Łotwa i Polska, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Białorusi, ale też - jak mówią unijni dyplomaci - Niemcy, Austria, czy Holandia.
Posłuchaj
- "Przekraczanie granicy w ten sposób jest bardzo ciężkie i niebezpieczne". Apel obywatelki Iraku
- Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji
Nowa propozycja
Nastroje w Unii są takie, że przy okazji prac nad piątym pakietem sankcji przeciw reżimowi w Mińsku, pojawiła się propozycja, by zablokować źródła finansowania firm, które zajmują się rozwijaniem sieci czarterowych i sprowadzaniem nielegalnych migrantów oraz wstrzymać jakiekolwiek wsparcie techniczne.
REKLAMA
Kluczową rolę w procederze sprowadzania nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej odgrywają białoruskie linie lotnicze Belavia i one przede wszystkim są na celowniku większości unijnych krajów. Ale tej sprawie ostrożnie wypowiadała się Irlandia, która tłumaczy, że ma wiążące umowy z Belavią na dostawy samolotów.
jbt
REKLAMA