Covid uderzył w chipy - brakuje ich wszystkim. Od producentów aut, komputerów, po konsole do gier

Covid uderzył z całą mocą nie tylko w zdrowie na całym świecie, ale i w gospodarki. Ilustracją skutków pandemii mogą być kłopoty jednego z jej ważnych segmentów - produkujących mikroprocesory.

2021-10-20, 17:45

Covid uderzył w chipy - brakuje ich wszystkim. Od producentów aut, komputerów, po konsole do gier
Tajwan stara się przeciwdziałać szpiegostwu gospodarczemu.Foto: Pixabay

Zamknięcie fabryk chipów, szczególnie w ich mateczniku – w krajach Dalekiego Wschodu,  pokrzyżowało plany nie tylko przemysłu motoryzacyjnego, ale innych gałęzi produkcyjnych. Kłopoty z mikroprocesorami sygnalizują też…giełdy.

Oto przykłady największych problemów, które mają firmy motoryzacyjne

Toyota zapowiedziała, że w listopadzie obniży globalną produkcję o 15% w listopadzie z powodu niedoboru chipów.

Renault ogłosił, że w tym roku wyprodukuje co najmniej 300 000 mniej pojazdów z powodu globalnego niedoboru chipów, o wiele więcej, niż przypuszczano wcześniej.

Powiązany Artykuł

elektronika 1200x660.jpg
Elektronika w najbliższym czasie tańsza raczej nie będzie

O 250 000 samochodów mniej niż planowano, wyprodukuje Skoda VW ze względu na globalny niedobór chipów.

REKLAMA

Škoda Auto właśnie ogłosiła, że wstrzymuje produkcję we wszystkich trzech czeskich zakładach na dwa tygodnie.

Główny japoński producent części samochodowych i dostawca Nissana zawiesza dostawy pojazdów, do czasu wznowienia dostaw mikroprocesorów.

Kryzys półprzewodnikowy mocno uderzył też w chińską branżę motoryzacyjną. W III kwartale zapowiedziano już 13-procentowy spadek sprzedaży nowych pojazdów, właśnie z powodu braku chipów.

Kłopoty ma Apple…

Globalny niedobór półprzewodników uderza nie tylko w sektor motoryzacyjny, a co gorsza, jego skutki będą prawdopodobnie odczuwalne co najmniej do połowy 2022 r.

REKLAMA

Apple może nie wyprodukować tylu nowych iPhone'ów ile chciał, bo na rynku brakuje chipów. Stąd Apple prawdopodobnie ograniczy produkcję swojego iPhone'a 13.

…a także producenci papierosów elektronicznych

Również Philip Morris twierdzi, że globalny niedobór chipów szkodzi wzrostowi urządzeń do podgrzewania tytoniu. . Producent Marlboro również zawęził swoje całoroczne prany produkcyjne.

Na giełdach też rządzą chipy. A właściwie ich brak

Niedobór chipów odbija się również na notowaniach giełdowych. Widać to po kontraktach terminowych, które dają gwarancje mniejszych zysków w związku z zakłóceniami w łańcuchu dostaw, w tym niedobór chipów.

Brak chipów do komputerów, konsoli, gier…

Niedobór produkcji wpływa także na segment komputerów gamingowych: komponenty najbardziej zaawansowanych urządzeń stały się niemal niedostępne, co spowodowało znaczący wzrost cen procesorów z górnej półki.

REKLAMA

Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku firm produkujących konsole do gier. W trakcie konferencji firmy Sony za trzeci kwartał przedstawiciele producenta konsoli PlayStation przyznali, że mają problem z pokryciem zapotrzebowania na ich najnowszy produkt, PlayStation 5, którego premiera miała miejsce dwa lata temu.

Z podobnymi problemami zmaga się producent konsoli Switch, Nintendo oraz twórca Xboxa Microsoft.

Jak wskazuje Bloomberg, problemy firm związane z brakiem możliwości pokrycia zapotrzebowania na ich produkty mogą potrwać nawet do okresu świąt Bożego Narodzenia.

Funkcja "smart", nie działa bez chipów

Wiele spośród dostępnych obecnie artykułów gospodarstwa domowego ma funkcję "smart", co oznacza, że zarówno telewizor, jak i mikrofalówka bazują na układach scalonych. Stąd kłopoty producentów tych urządzeń mogą oznaczać spadek zaopatrzenia sklepów w inteligentne urządzenia użytku domowego.

REKLAMA

COVID-19 i jego skutki na rynku mikroprocesorów

2020-2021: COVID-19

2021-2022: Brak chipów

2022-2023: Brak baterii

REKLAMA

2023-2024: Zaczną się problemy z fabrykami

 2024-2025: Zaczną się problemy pracownicze

 2025-2026: Firmy czeka upadłość albo fuzja

 PR24, Reuter, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej