Międzynarodowa karuzela podatkowa wykryta. Straty państwa to nawet 40 mln zł

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS, wykorzystując System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, wykryli podmiot, który brał udział w międzynarodowej karuzeli podatkowej - powiedziała rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

2021-10-21, 07:29

Międzynarodowa karuzela podatkowa wykryta. Straty państwa to nawet 40 mln zł
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: gov.pl/web/kas

KAS zablokowała 2,1 mln zł na rachunkach bankowych tej firmy.

Rzecznik prasowa IAS w Warszawie poinformowała, że przestępcy bardzo często wykorzystują sektor bankowy do wyłudzeń skarbowych. - Szczególnie w przypadku tzw. transakcji karuzelowych. Wartość wyłudzeń VAT w tych przypadkach stanowi dużą stratę dla naszego budżetu - tłumaczyła Justyna Pasieczyńska.

Powiązany Artykuł

kasa fiskalna 1200.jpg
Wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe. Sprawdź, czego dotyczą zmiany

- Jednym ze skuteczniejszych narzędzi w walce z oszustwami jest System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, czyli STIR. Służy on do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i. Analiza tych danych pozwala zapobiec transferowi środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych - wyjawiła.

Czytaj również:

Skuteczność STIR

Zaznaczyła, że o tym, jak skuteczny jest STIR, świadczą ostatnie ujawnienia pracowników Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie. - Na rachunkach bankowych firmy z siedzibą w Czechach, zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce, zablokowali kwotę w wysokości 2,1 mln zł. Podczas czynności kontrolnych ustalili, że podmiot ten był czynnym uczestnikiem międzynarodowej karuzeli podatkowej. Wartość uszczupleń VAT w tym przypadku, szacuje się nawet na kilkanaście milionów złotych - przekazała.

- W ujawnionym procederze brały również udział dwa inne podmioty, wobec których MUCS wszczął kontrole celno-skarbowe, na rachunku jednego z nich zablokowano na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych kwotę 2,5 mln złotych - podkreśliła.

Wskazała, że naczelnik MUCS prowadzi obecnie śledztwa i kontrole celno-skarbowe w 36 podmiotach, u których dokonano blokady w ramach procedury STIR. - Kwota środków zabezpieczonych na tych kontach to blisko 11 mln złotych. Szacunkowe straty dla Skarbu Państwa to ok. 40 mln złotych - podała.

- Warto wiedzieć, że blokada rachunku jest możliwa na 72 godziny z możliwością przedłużenia o 3 miesiące tylko w ściśle określonych sytuacjach. Nie można również zablokować służących do celów prywatnych rachunków osób fizycznych - dodała.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej