Prognoza spadku wartości udzielanych kredytów w USA. Podwyżka stóp może być szokiem dla rynku
Rosnące stopy procentowe spowodują gwałtowny spadek popytu na refinansowanie kredytów hipotecznych w 2022 r., co oznacza znacznie mniejszy biznes dla amerykańskich banków. Mortgage Bankers Association przewiduje, że całkowita wartość udzielonych kredytów spadnie o 33 proc. do 2,59 biliona dolarów.
2021-10-21, 11:06
Średnia stopa procentowa dla popularnego 30-letniego kredytu stałego wzrośnie do 4 proc., czyli o cały punkt procentowy więcej niż obecnie, twierdzą ekonomiści MBA. Spowoduje to 62-procentowy spadek liczby transakcji refinansowania do zaledwie 860 mld dolarów. Pogłębi to przewidywany 14-proc. spadek w 2021 roku do 2,26 bln dolarów.
- Gospodarka i rynek pracy odbiły się w 2021 roku, ale ogólny wzrost nie spełnił oczekiwań z powodu uporczywych problemów z łańcuchem dostaw, które napędzały szybszą inflację, spowalniały wydatki konsumentów i stanowiły wyzwanie w obsadzaniu rekordowej liczby dostępnych miejsc pracy - powiedział Michael Fratantoni, główny ekonomista MBA. - Przy podwyższonej inflacji i szybko spadającej stopie bezrobocia, Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie zakupów aktywów do końca tego roku i podniesie krótkoterminowe stopy procentowe do końca 2022 roku.
Powiązany Artykuł
Inwestowanie w nieruchomości. Czynniki wpływające na wzrost cen
Przewiduje się jednak, że wartość transakcji na zakup domu wzrośnie o 9 proc. do rekordowego poziomu 1,73 biliona dolarów w 2022 roku.
Błąd Rezerwy Federalnej
Według analizy przeprowadzonej przez Credit Suisse, szanse na popełnienie przez Rezerwę Federalną błędu w polityce monetarnej skoczyły do około 40 proc. z poziomu 25 proc. dwa tygodnie temu.
REKLAMA
Ze wszystkich scenariuszy wycenianych przez traderów eurodolara, błąd polityki amerykańskiego banku centralnego przewyższa je wszystkie - napisał w środowej nocie strateg Credit Suisse Jonathan Cohn. Scenariusz błędu w polityce jest definiowany jako ten, w którym Fed zaczyna podnosić stopy procentowe pod koniec 2022 roku, ale może podnieść je tylko kilka razy, zanim będzie musiał się zatrzymać.
Rosnąca inflacja na świecie sprawia, że rynki wyceniają obecnie podwyżki stóp procentowych przez banki centralne w większości krajów rozwiniętych, co Cohn określa jako "front loading" podwyżek. W tym kontekście sugerowana przez rynek stopa końcowa, czyli poziom, przy którym podwyżki się zakończą, w USA spada, co sugeruje, że inwestorzy mają zastrzeżenia co do trwałości cyklu podwyżek z wczesnym startem.
Eurodolar jest preferowanym narzędziem traderów do wyrażania swoich poglądów na przyszłe ruchy stóp procentowych. W scenariuszu błędnej polityki, cel dla stopy funduszy federalnych nigdy nie przekroczy 1 proc. między grudniem 2022 a grudniem 2028, z obecnego poziomu między zero a 0,25 proc.
REKLAMA
Drugim scenariuszem, który zyskuje na popularności, jest perspektywa reflacji, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła z zera do 20 proc., ponieważ inwestorzy biorą pod uwagę mniejsze prawdopodobieństwo realizacji podstawowego scenariusza Fed. Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych w 2022 r., a ostateczna stopa funduszy federalnych wyniesie około 2,5 proc. w dłuższym okresie.
PolskieRadio24.pl/ CNBC/ MarketWatch/ mib
REKLAMA