X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestowanie w nieruchomości. Czynniki wpływające na wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:46
Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. - poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB. Sprawdzamy, jakie czynniki decydują o wzroście cen nieruchomości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ TheHighestQualityImages

Narodowy Bank Polski w poniedziałek opublikował "Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2020 r.". Wynika z niego, że szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. Wzrost rok do roku wartości o 13,5 proc. (14,5 proc. w 2019 r.) wynikał ze wzrostu, zarówno powierzchni zasobu mieszkań (ok. 2,3 proc. r/r w dużych miastach oraz ok. 2,0 proc. w 2019 r. w mniejszych ośrodkach), jak i cen transakcyjnych (ok. 9 proc. r/r w dużych miastach oraz ok. 10 proc. w mniejszych ośrodkach).

Czytaj także:
mieszkanie free 1200.jpg
Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

Czynniki kształtujące cenę

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez niemieckich naukowców szereg zmiennych okazało się stosunkowo silnymi determinantami cen domów i mieszkań.

Po stronie podaży istotnym czynnikiem okazała się skala działalności budowlanej i zasobów istniejących mieszkań oraz, w mniejszym stopniu, liczba transakcji na rynku nieruchomości.

Po stronie popytu istotna jest wielkość regionalnego rynku nieruchomości, rozumiana jako liczba gospodarstw domowych, struktura wiekowa ludności oraz infrastruktura regionalna. Istotnym czynnikiem był również dochód rozporządzalny na mieszkańca regionu. Dochód odgrywa rolę w określaniu popytu na mieszkania, a tym samym w kształtowaniu cen.

Stopy procentowe w analizowanej przez naukowców próbie były silnie związane z wyższymi cenami nieruchomości. Można to zinterpretować w ten sposób, że odsetki płacone od kredytów hipotecznych odzwierciedlają otoczenie gospodarcze i cykliczność gospodarki, co z kolei napędza popyt na mieszkania.

Naukowcy wykazali również, że ceny wynajmu są solidnym wyznacznikiem cen nieruchomości ze znakiem dodatnim. Jak każdy składnik aktywów, dom lub mieszkanie może być postrzegane i wyceniane w kategoriach oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych, które mają być uzyskane z posiadania tego składnika aktywów.

Wyniki badań uwydatniają fakt, że wzrost cen nieruchomości nie może być oceniany tylko na podstawie samej dynamiki cen, ale że należy wziąć pod uwagę czynniki leżące u podstaw trendów cenowych. Nawet wysokie wzrosty cen, takie jak te obserwowane w ostatnich latach w miastach, są prawdopodobnie w dużym stopniu zdeterminowane przez rosnące czynniki popytowe.

Istotna jest także rola oprocentowania kredytów hipotecznych oraz włączenie miary oczekiwań inflacyjnych społeczeństwa. Ujemne realne stopy procentowe napędzają boom na rynku nieruchomości. Naukowcy postulują również uwzględnienie miary płynności monetarnej w analizie rynku nieruchomości. Płynność może być istotnym czynnikiem wpływającym na ceny nieruchomości. Silniejsze zmiany cen nieruchomości w ostatnich latach w niektórych europejskich miastach i regionach zbiegają się z luźniejszą polityką monetarną Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych krajów spoza strefy euro.

Poprawa sytuacji mieszkaniowej

NBP w raporcie zauważył, że w Polsce, od 2000 r. następuje stopniowa poprawa sytuacji mieszkaniowej, co jest wynikiem budowy nowych mieszkań, remontów istniejącej substancji mieszkaniowej oraz procesów demograficznych ograniczających zapotrzebowanie na nowe mieszkania (por. wykres 2.12). Zgodnie z szacunkami NBP w 2020 r. liczba zasób mieszkań w Polsce wynosiła ok. 15 mln (wzrost r/r o 1,5 proc., tj. o 220,8 tys.). W omawianym okresie zwiększyła się liczba mieszkań w zasobie na 1000 ludności (wyniosła ok. 393 wobec 386 w 2019 r.) oraz przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (ok. 29,3 wobec 28,7 w 2019 r.).

Zmalała przeciętna liczba osób przypadająca na mieszkanie (2,55 w 2020 r. wobec 2,59 w 2019 r.). W 2020 r. przeciętna powierzchnia budowanego domu jednorodzinnego w Polsce (zazwyczaj budowane przez inwestorów indywidualnych) zmniejszyła się do 133,2 mkw. ze 143,6 mkw. w 2019 r. Nieznacznie zwiększyła się w Polsce przeciętna wielkość oddanego mieszkania przeznaczonego na sprzedaż wynajem - do 61,7 mkw. z 61,6 w 2019 r., przy czym najmniejszą przeciętną powierzchnię użytkową w analizowanych miastach nadal notowano w Krakowie (53,7 mkw.) - wyliczył NBP.

Wartość strumienia usług mieszkaniowych w Polsce, szacowana na podstawie rynkowych stawek transakcyjnych czynszów najmu, mimo silnego wzrostu powierzchni mieszkaniowej wyniosła na koniec 2020 r. ok. 12,5 proc. PKB, tj. utrzymała się na poziomie ostatnich trzech lat. Spowodowane to jest w dużej mierze spadkiem stawek transakcyjnych najmu, na podstawie których szacowane są te wartości usług - wskazano w raporcie.


PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Czytaj także

Przybywa kredytów hipotecznych, rośnie też ich średnia wartość. Znamy nowe dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 09:20
W czerwcu o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 32,1 proc. potencjalnych kredytobiorców więcej niż rok wcześniej, a średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła 326,72 tys. zł - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bańka cenowa na rynku nieruchomości? Prof. Krysiak: marże brane są z sufitu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:09
- Potrzebna jest ustawowa ingerencja w rynek nieruchomości, ponieważ często ceny mieszkań nie wynikają z kalkulacji kosztowej, a marże są brane z sufitu - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista, prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny mieszkań ostro w górę. Bartosz Turek: to efekt popandemicznego popytu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 22:00
- Bardzo wiele osób z tych, które zrezygnowały z zakupu mieszkania w 2020 roku, doszło do wniosku, że to jest ten czas, by złożyć wniosek kredytowy i kupić mieszkanie, bo najgorsze już za nami - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, główny analityk HR Investment. 
rozwiń zwiń