Zobacz, jak firmy oceniają koniunkturę w biznesie i swoją przyszłość. Nowe dane GUS

W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego we wrześniu br. – poinformował GUS w piątkowym komunikacie.

2021-10-22, 10:45

Zobacz, jak firmy oceniają koniunkturę w biznesie i swoją przyszłość. Nowe dane GUS
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: GlowImages/EastNews

Wskaźniki ekonomiczne umożliwiają analizę sytuacji gospodarczej i prognozę przyszłych wyników. Np. wskaźnik wyprzedzający koniunktury obliczany jest w cyklu miesięcznym na podstawie odpowiedzi ankietowanych przedsiębiorstw reprezentujących trzy sektory: przemysłowy, handlowo-usługowy oraz bankowy. Komponent ten odzwierciedla stronę podażową gospodarki.

Najlepiej koniunkturę oceniają firmy zajmujące się ubezpieczeniami i finansami

„Najlepiej i jednocześnie korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa, natomiast najbardziej pesymistycznie – podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia” – napisano w komunikacie GUS.

W większości badanych obszarów odnotowuje się pogorszenie składowych „prognostycznych”, natomiast w przypadku „diagnostycznych” – brak zmian – poinformował GUS w piątkowym komunikacie.


Powiązany Artykuł

magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
Jak firmy oceniają koniunkturę i swoją przyszłość? Znamy dane GUS



Pogorszenie nastrojów dotyczy nadal przemysłu i handlu, gastronomii i zakwaterowania

REKLAMA

Jak podał GUS, w przetwórstwie przemysłowym w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,3 – niższym od notowanego we wrześniu (minus 3,6). W budownictwie z kolei wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,4, czyli podobnie jak we wrześniu (minus 7,9).

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie plus 2,6, czyli niższym niż we wrześniu (plus 5,3). Z kolei w handlu detalicznym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 1,2 (przed miesiącem było to minus 1,0).

GUS podał także, że w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie plus 2,7, a więc zbliżonym do notowanego we wrześniu (plus 4,2). W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w październiku na poziomie minus 12,3 wobec minus 10,9 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 16,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,7).

W komunikacie GUS wskazano także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w informacji i komunikacji kształtuje się na poziomie plus 16,8 – zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem (plus 16,0). W finansach i ubezpieczeniach wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi się w październiku plus 13,3 w stosunku do plus 11,4.

PAP, jk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej