Prof. Kik: w KE, w przeciwieństwie do PE, przeważa racja stanu państw członkowskich
- W Komisji Europejskiej przeważa nastawienie do kompromisu z Polską i skłaniania nas do uwzględnienia stanowiska państw członkowskich, ale nie w konflikcie, a w dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2021-10-22, 20:20
Szef rządu powiedział po szczycie Rady Europejskiej, że "Polska nie ma żadnych problemów z praworządnością, natomiast niektóre państwa w niewłaściwy sposób rozumieją nasze reformy". Dodał, że Polska planuje kolejny etap reformy sądownictwa, w którym "pewne elementy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom KE". Tymczasem jej szefowa domaga się "przywrócenia odsuniętych od pracy sędziów".
Powiązany Artykuł
"Rezolucja nie ma w Polsce mocy prawnej". Kosma Złotowski o działaniach Parlamentu Europejskiego
- W Komisji przeważa racja stanu państw członkowskich, widać pewną dozę zdecydowania ze strony przywódców krajów i jednocześnie dozę pragmatyzmu, gotowości do kompromisu rozumianego tak, że Polska będzie nakierowywana na niego. Nie doszło do zapowiedzi wprowadzenia automatyzmu związanego z wiarygodnością, jeśli chodzi o przekazanie pieniędzy - mówił prof. Kazimierz Kik.
"KE nastawiona do dialogu"
Temat naszego kraju wkroczył nawet do "prekampanii" wyborczej we Francji, ponieważ wszyscy potencjalni kandydaci twierdzą, że istnieje problem z TSUE, który "przywłaszczać ma sobie kompetencje, które nie należą do niego". Nowego sojusznika Polska zyskała po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Sprzymierzeńcy Warszawy w sporze z Brukselą to już nie tylko Marine Le Pen i Eric Zemmour, ale też politycy głównego nurtu, którzy bronią Polski. Xavier Bertrand, najwyżej notowany w sondażach kandydat Republikanów na prezydenta Francji, uznał, że "Polska ma rację, stawiając na wyższość konstytucji nad prawem europejskim".
REKLAMA
- W Komisji Europejskiej, w gronie przywódców państw Wspólnoty, przeważa bowiem nastawienie do porozumienia się z Polską oraz skłanianie nas do uwzględnienia stanowiska państw członkowskich, ale nie w konflikcie, a w dialogu. Inaczej sytuacja wygląda w Parlamencie Europejskim, gdzie z kolei przeważa interes partyjny - mówił prof. Kazimierz Kik, politolog.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina: 20:06
REKLAMA