"Sprawa może mieć strategiczne znaczenie". Teresa Wójcik o kopalni Turów
- Turów może być pretekstem. Wstępem do decydowania o naszej gospodarce z zewnątrz bez żadnych podstaw prawnych - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. polityki energetycznej Teresa Wójcik. W piątek w Luksemburgu odbył się protest związkowców z Solidarności przeciwko decyzji TSUE o zamknięciu kopalni Turów.
2021-10-22, 21:46
Według organizatorów w demonstracji wzięło udział nieco ponad 2 tys. osób. Związkowcy manifestowali przed siedzibą TSUE, skąd przemaszerowali pod ambasadę Czech w Luksemburgu.
Powiązany Artykuł
Jadwiga Wiśniewska: mamy sygnał, że Czesi chcą powrócić do rozmów ws. Turowa
Gość Polskiego Radia 24 wyraziła nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z Czechami. - Petycja, którą Solidarność złożyła w ambasadzie Czech, jest pokojowa. Wyraża zrozumienie, że dotychczasowy rząd w Pradze mógł być antypolski. Nie oznacza to jednak, że negatywny stosunek do Polaków mają wszyscy Czesi. Solidarność zwraca się do czeskich sąsiadów o roztropność i refleksję - powiedziała.
Jej zdaniem zastrzeżenia wobec kopalni Turów są mocno naciągane. - Zakład ma ponad 100 lat, kiedyś był kopalnią głębinową i nigdy nie było skarg. Najpewniej nie stanowi żadnej ważnej dolegliwości. Być może coś jest na rzeczy, bo duże obiekty przemysłowe często mają negatywny wpływ na otoczenie. Gdyby jednak było to coś poważnego, to sprawa ujrzałaby światło dzienne znacznie wcześniej. Oskarżenia i decyzja są tendencyjne. Trzeba zaczekać do uformowania się nowego rządu w Pradze, który nie będzie miał powodów, żeby zaostrzać relacje z Polską - tłumaczyła Wójcik
Ekspert ds. polityki energetyczne zwróciła również uwagę, że sprawa może też mieć strategiczne znaczenie dla Polski. - Turów może być pretekstem. Wstępem do decydowania o naszej gospodarce z zewnątrz bez żadnych podstaw prawnych. Żadne unijne przepisy nie przewidują możliwości decydowania o zamknięciu lub likwidacji jakichkolwiek zakładów produkcyjnych w państwach członkowskich. Mamy do czynienia z ewenementem, pierwszy raz coś takiego się zdarzyło. Może dojść do tego, że UE za pomocą TSUE będzie decydowała o kształcie gospodarki i produkcji nie tylko w Polsce. To byłoby przypisanie UE, KE i TSUE kompetencji, których nie posiadają - podsumowała.
REKLAMA
Posłuchaj
Demonstracja w Luksemburgu została zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" i Komisję Międzyzakładową NSZZ "Solidarność" KWB Turów.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: Teresa Wójcik
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 20.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA