Nie żyje Janusz Kamocki, ps. "Mamut". Żołnierz AK miał 94 lata

Zmarł Janusz Kamocki ps. "Mamut" - żołnierz Armii Krajowej, działacz opozycji demokratycznej w PRL oraz muzealnik i podróżnik. Msza pogrzebowa odbędzie się 28 października o godz. 12.00 w kościele św. Józefa w Sandomierzu.

2021-10-23, 14:37

Nie żyje Janusz Kamocki, ps. "Mamut". Żołnierz AK miał 94 lata

Informację o śmierci dr. Janusza Kamockiego podał krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Historia Janusza Kamockiego

Od listopada 1942 roku był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, a po jej scaleniu z Armią Krajową, od lutego 1943 roku członkiem AK, pod pseudonimem "Mamut".

Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W szkołach sandomierskich tworzył konspiracyjną organizację młodzieżową.

REKLAMA

Janusz Kamocki był od 1947 roku rozpracowywany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie jako podejrzany o przynależność do WiN-u oraz jako niezależny działacz ZHP podejrzany o udział w podziemnej organizacji działającej na bazie ZHP. 22 sierpnia 1962 roku został aresztowany przez Wydział Śledczy SB, a 30 stycznia 1963 roku został skazany przez Sąd Wojewódzki w Krakowie na karę roku więzienia, pod zarzutem utworzenia organizacji konspiracyjnej i nielegalne posiadanie broni.

Czytaj także:

Od 1952 roku aż do przejścia na emeryturę pracował w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, kierując działem etnografii pozaeuropejskiej. Był członkiem Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Nauk.

Na emeryturze kontynuował swoją pracę naukową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Polskim w Wilnie, oraz na Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i Uniwersytecie Śląskim.

REKLAMA

Odznaczenia

Przez Rząd RP na uchodźstwie Janusz Kamocki został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i za działalność niepodległościową Złotym Krzyżem Zasługi. Postanowieniem z dnia 9 grudnia 2009 r. został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Doceniono go za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Został również odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Był honorowym obywatelem Sandomierza.

Msza pogrzebowa

Jak poinformował krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek 28 października o godz. 12 w kościele św. Józefa w Sandomierzu, po której zmarły zostanie odprowadzony na miejsce spoczynku.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej