Prezydent: w relacjach dotyczących konfliktu Polski i Brukseli pojawia się wiele kłamstw
- Jest wiele przyczyn konfliktu Polski z Brukselą. Są potężne różnice zdań, jest też wiele kłamstwa, co jest bardzo trudne do przyjęcia - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Rozmawiałem także o tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował.
2021-10-27, 21:23
Andrzej Duda przebywał w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Macronem. Rozmowy przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.
Prezydent RP w wywiadzie, którego udzielił w Paryżu TVP Info, był pytany, jakie jego zdaniem jest podłoże konfliktu Polski z Brukselą i jaką widzi na to receptę.
Powiązany Artykuł
"Dla obu stron kompromis będzie lepszy od starcia". Dr Kościński o sporze Polski z KE
- Myślę, że jest wieloaspektowe. Musimy pamiętać o tym, że wszyscy jesteśmy w UE i wszyscy w jakimś zakresie korzystamy z tego, że jesteśmy w UE i w wielu przypadkach działamy razem. Natomiast jest też tak, że każde państwo realizuje swoje interesy i bardzo często te interesy nie do końca są zbieżne - powiedział prezydent.
Konkurencyjność i różnice ideologiczne
- My się stajemy coraz mocniejsi, nasza gospodarka jest coraz silniejsza, chcemy w związku z tym zajmować coraz mocniejszą pozycję, mieć coraz większy potencjał. Nie wszystkim się to podoba. Polacy podjęli decyzje wyborcze, które też nie wszystkim się podobają. Jak widać, tak naprawdę nie wszyscy szanują demokrację, tylko mają to na ustach, a tak naprawdę nie chcą się zgodzić z demokratycznymi wyborami. Mają inne poglądy, inna ideologia im na co dzień przyświeca, i te ideologiczne spory też są - mówił.
REKLAMA
- Jest wiele przyczyn tego konfliktu, ale jak widać, są potężne różnice zdań. Jest też wiele kłamstwa, co jest bardzo trudne do przyjęcia i o tym też mówiłem panu prezydentowi Macronowi, że jest ogromny ładunek kłamstwa we wszystkich tych relacjach o tym, co się dzieje w Polsce, o Polsce w ogóle i że bardzo mnie to martwi - dodał prezydent.
Powiązany Artykuł
Prof. Czesław Kłak: przywódcy państw UE wiedzą, że nie mogą marginalizować Polski
- Liberadzki: Bruksela przywiązuje szczególną uwagę do tego, by UE przetrwała
- "Chcę Europy silnej i wielkiej, zdolnej stawić tamę autorytarnym reżimom". Premier po debacie w PE
- Prof. Mieczysław Ryba o debacie w PE: nie było merytorycznej dyskusji
Przynależność do Unii
- Jestem zwolennikiem tego, że przede wszystkim jesteśmy członkiem UE, ale z woli polskiego narodu. To polskie społeczeństwo zdecydowało w referendum, że będziemy należeli do UE takiej, jaka wtedy była. To była unia wolnych narodów i równych państw i ja chcę, żeby Unia taką była, żeby to się nie zmieniało. W związku z powyższym kwestia naszej suwerenności np. jest dla mnie oczywista. Dokładnie tak. To, co zgodziliśmy się przekazać w ramach kompetencji do UE - zgodziliśmy się, zawierając traktaty, głosując w referendum - to w tym zakresie UE może decydować w naszych sprawach. Natomiast w tych sprawach, w których nie przekazaliśmy - nie. W tych sprawach sami decydujemy o sobie - podkreślił Andrzej Duda.
jbt
REKLAMA
REKLAMA