"Bezkompromisowo opowiadał się za wolną Polską". Wspominamy dr. Jerzego Targalskiego

19 września 2021 roku zmarł Jerzy Targalski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, publicysta, komentator, a także działacz opozycyjny w okresie PRL. Miał 69 lat.

2021-11-01, 10:30

"Bezkompromisowo opowiadał się za wolną Polską". Wspominamy dr. Jerzego Targalskiego
Jerzy Targalski. Foto: gov.pl

Powiązany Artykuł

Premier Targalski 1200.jpg
"Warto oprzeć nasze działania o jego ideę Europy". Premier i marszałek senior Sejmu wspominają dr. Targalskiego

Naukowo zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. Zwolennik lustracji i dekomunizacji. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2006-2009 wiceprezes Polskiego Radia. Współautor głośnej serii publikacji "Resortowe dzieci".

Był publicystą i stałym komentatorem Polskiego Radia 24, Telewizji Republika i TVP Info. Współpracował z "Gazetą Polską". W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1976 roku współpracował z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla osób represjonowanych, był kolporterem niezależnych pism, od 1977 roku współpracował z "Głosem" i wydawnictwem "Krąg". Używał pseudonimu Józef Darski. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 roku działał w podziemiu. Brał udział w zakładaniu niezależnych czasopism "Niepodległość" oraz "Obóz".

Na antenie Polskiego Radia

W 2006 roku, w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Jerzy Targalski mówił na antenie Polskiego Radia o przyczynach jego ogłoszenia i możliwych scenariuszach rozwoju wydarzeń. Jego zdaniem, patrząc z perspektywy czasu, Solidarność powinna była z większą determinacją zwalczać komunistyczną władzę.

REKLAMA

- Solidarność, masy solidarnościowe nie traktowały władzy komunistycznej jako wroga i przeciwnika, z którym należy walczyć. Traktowały na zasadzie "Polak z Polakiem ma się porozumieć" - mówił. - Należało komunizm zwalczać, na śmierć i życie - podkreślał Targalski. 

Jako komentator Jerzy Targalski wielokrotnie wypowiadał się w sprawach dotyczących polskiej polityki zagranicznej. Często zabierał głos w kwestii stosunków polsko-rosyjskich. W 2017 roku mówił o zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski będących wynikiem mocarstwowych dążeń Rosji.

Posłuchaj

Jerzy Targalski: dla Rosjan dobra jest każda władza, która walczyła o rosyjskie czy sowieckie imperium (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Targalski krytykował unijną politykę migracyjną, kiedy w 2015 roku Komisja Europejska zaproponowała rozdzielenie 40 tysięcy uchodźców pomiędzy państwa członkowskie UE w celu odciążenia Włoch i Grecji. W rozmowie z Polskim Radiem odniósł się do ewentualnych kar, jakie miały być nałożone na państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polskę, Czechy i Węgry - które sprzeciwiły się mechanizmowi kwotowej relokacji uchodźców.

- To kampania polityczna, która ma zmiękczyć polski rząd. Jeżeli Komisja Europejska będzie w ten sposób realizowała wytyczne niemieckie, to doprowadzi do tego, że bunt przeciwko dominacji niemieckiej - czyli integracji politycznej, gdzie centrum mają być Niemcy - ogarnie większą liczbę krajów i to się zakończy po prostu rozpadem Unii Europejskiej - mówił wówczas Targalski. 

REKLAMA

Posłuchaj

Jerzy Targalski o polityce unijnej w obliczu kryzysu migracyjnego w 2015 r. (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Pożegnanie na Powązkach

Jerzy Targalski zmarł 19 września 2021 roku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta. Ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podkreślił w homilii, że Jerzy Targalski zawsze poszukiwał prawdy, zarówno w swoim życiu, jak i w życiu publicznym.

Powiązany Artykuł

1200 jerzy targalski pogrzeb trumna pap.jpg
"Żegnamy naszego wykładowcę i kolegę". Przyjaciele wspominają dr. Jerzego Targalskiego

- Zabiegał o ujawnienie tego wszystkiego, co działo się za kulisami PRL-u i w latach 90. Kategorycznie i zdecydowanie opowiadał się za niepodległą i wolną Polską, i w tym był bezkompromisowy - wspominał ks. Kryża. 

Posłuchaj

Ks. Leszek Kryża o Jerzym Targalskim: kategorycznie i zdecydowanie opowiadał się za niepodległą i wolną Polską (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Targalski był autorem wielu publikacji, w tym między innymi współautorem książek "Resortowe dzieci", opisujących komunistyczne powiązania ludzi mediów, polityków i biznesmenów. Współpracował z "Gazetą Polską" i był częstym gościem na antenie Telewizji Republika, tam też publikowano jego felietony. Był stałym komentatorem Polskiego Radia 24, pojawiał się także w TVP Info. Tomasz Sakiewicz wspominał (TVP Info) Jerzego Targalskiego jako człowieka wyjątkowego.

Czytaj także:

- Był połączeniem wielkiego intelektu, ogromnej znajomości geopolityki z takim bardzo ludzkim obliczem - te jego koty, trochę staroświecki sposób funkcjonowania, narzekający, trochę ciepły. Człowiek na swój sposób zupełnie niepowtarzalny. Wielki patriota, kochający Polskę - mówił Redaktor naczelny "Gazety Polskiej"

Posłuchaj

Tomasz Sakiewicz o Jerzym Targalskim: człowiek na swój sposób zupełnie niepowtarzalny (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Historyk, opozycjonista, dziennikarz

Jerzy Targalski urodził się 28 lipca 1952 roku w Łodzi. W 1976 roku ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego Wschodu w Instytucie Orientalistycznym. Następnie był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW, gdzie potem, w latach 1980-1981, pracował naukowo. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 2007 na Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W latach 1968-1976 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Od 1974 do 1979 był członkiem PZPR. Od 1976 roku współpracował z Komitetem Obrony Robotników.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i działał w podziemiu. W latach 1983-1997 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą", a także z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, dla której pisał audycje "U naszych sąsiadów". Od 1978 do 1989 roku był inwigilowany przez SB.

Po powrocie z emigracji, w latach 1998-2000, pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego PAI-Pressu, a w okresie 2000-2001 - dyrektora PAI-Internet. Od 2004 do 2006 roku był właścicielem portalu internetowego. Współtworzył fundację "Orientacja", propagującą idee konserwatywne, demokratyczne i wolnorynkowe, oraz portal internetowy ABCnet. Od 2001 roku wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

W 2006 został wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, był wiceprezesem publicznego nadawcy. W 2009 roku odwołano go ze stanowiska.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej