Akcja "Światełko dla Rossy". Dariusz Żybort: miejsce, które łączy oba narody
- Na Cmentarzu na Rossie jest także pochowanych wielu Litwinów zasłużonych zarówno dla Litwy, jak i obojga narodów. Odwiedzający cmentarz dołączają do akcji "Światełko dla Rossy" - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. O Historii wileńskiego Cmentarza na Rossie opowiadał Jan Boguszko, wileński przewodnik.
2021-11-01, 14:25
W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną na Rossie. Wyniki zbiórki lampek, które zostaną zapalone na zabytkowych wileńskich nekropoliach, ogłosił Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
Powiązany Artykuł
W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie
Cmentarze Na Rossie i Bernardyński w Wilnie liczą ponad 200 lat i są jednymi z najstarszych w mieście. Spoczywają tam przedstawiciele kultury i sztuki, nauczyciele, działacze społeczni i polityczni, duchowni, profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego, żołnierze Wojska Polskiego oraz powstańcy styczniowi. W mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie zostało pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dariusz Żybort zwracał uwagę, że Cmentarz Na Rossie jest co prawda najbardziej znaną Polakom wileńską nekropolią, ale w Wilnie jest również Cmentarz Bernardyński czy Cmentarz Piotra i Pawła, gdzie pochowano dużo osób zasłużonych dla tego miasta. - Ta akcja jest już częścią święta 1 listopada w Wilnie. Każdego roku nie tylko w polskich, ale i litewskich szkołach zbierane są znicze, dołączają do tego osoby prywatne, przyjeżdżają także znicze z Polski - podkreślał.
Gość audycji przypominał, że w 2019 r. na Cmentarzu na Rossie zostali pochowani powstańcy styczniowi, także dwaj przywódcy powstania, Wincenty Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski. Kaplicę odwiedzają wycieczki z Polski, ale budzi to także zainteresowanie mieszkańców Wilna - dodał.
REKLAMA
- To buduje pewną świadomość i relacje pomiędzy Polakami a Litwinami, nie jest to coś, co dzieli, ale Rossa zaczyna być miejscem, które łączy - mówił Dariusz Żybort.
Posłuchaj
Wileński przewodnik Jan Boguszko opowiadał o znaczeniu dla Polaków Cmentarza na Rossie, także o okolicznościach pochowania tu serca Józefa Piłsudskiego. - Marszałek w swoim testamencie napisał, że chce, by jego serce spoczęło "u stóp dumnej matki, przy grobach mych żołnierzy, przy cmentarzu Rossa". Spełnienie tego testamentu było wówczas ogromnym problemem. W tym czasie Polska i Litwa nie miały żadnych stosunków dyplomatycznych. Dopiero w rok po śmierci marszałka odbył się uroczysty pogrzeb, sprowadzono ciało jego matki, dwóch braci, i tu także spoczęło serce marszałka - mówił rozmówca Kamila Zalewskiego.
Posłuchaj
Na Litwie jest ponad 200 miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Są to głównie groby polskich żołnierzy i miejsca walk. Polscy dyplomaci tradycyjnie odwiedzają około 40 takich miejsc.
REKLAMA
Światełka pamięci polskiej ambasady zapłonęły w tym roku na grobach polskich żołnierzy w Trokach, Starych Trokach, Oranach, Dubiczach, Marcinkańcach oraz w Olicie. Polscy dyplomaci odwiedzili też Glinciszki, Podbrzezie, Dubinki, Szyrwinty, Mejszagołę, Niemenczyn, Podbrodzie, Święciany, Nowe Święciany, Hoduciszki, Sangieliszki, Soleczniki, Koniuchy, Butrymańce, Ejszyszki i Koleśniki.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Rozmawiał: Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie
Gość: Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą
REKLAMA
Data emisji: 1.11.2021
Godzina emisji: 8.11
PR24/ka
REKLAMA