Akcja "Światełko dla Rossy". Dariusz Żybort: miejsce, które łączy oba narody

- Na Cmentarzu na Rossie jest także pochowanych wielu Litwinów zasłużonych zarówno dla Litwy, jak i obojga narodów. Odwiedzający cmentarz dołączają do akcji "Światełko dla Rossy" - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. O Historii wileńskiego Cmentarza na Rossie opowiadał Jan Boguszko, wileński przewodnik. 

2021-11-01, 14:25

Akcja "Światełko dla Rossy". Dariusz Żybort: miejsce, które łączy oba narody

W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną na Rossie. Wyniki zbiórki lampek, które zostaną zapalone na zabytkowych wileńskich nekropoliach, ogłosił Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. 

Powiązany Artykuł

znicz free shutterstock 1200.jpg
W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie

Cmentarze Na Rossie i Bernardyński w Wilnie liczą ponad 200 lat i są jednymi z najstarszych w mieście. Spoczywają tam przedstawiciele kultury i sztuki, nauczyciele, działacze społeczni i polityczni, duchowni, profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego, żołnierze Wojska Polskiego oraz powstańcy styczniowi. W mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie zostało pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dariusz Żybort zwracał uwagę, że Cmentarz Na Rossie jest co prawda najbardziej znaną Polakom wileńską nekropolią, ale w Wilnie jest również Cmentarz Bernardyński czy Cmentarz Piotra i Pawła, gdzie pochowano dużo osób zasłużonych dla tego miasta. - Ta akcja jest już częścią święta 1 listopada w Wilnie. Każdego roku nie tylko w polskich, ale i litewskich szkołach zbierane są znicze, dołączają do tego osoby prywatne, przyjeżdżają także znicze z Polski - podkreślał.

Gość audycji przypominał, że w 2019 r. na Cmentarzu na Rossie zostali pochowani powstańcy styczniowi, także dwaj przywódcy powstania, Wincenty Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski. Kaplicę odwiedzają wycieczki z Polski, ale budzi to także zainteresowanie mieszkańców Wilna - dodał.

REKLAMA

- To buduje pewną świadomość i relacje pomiędzy Polakami a Litwinami, nie jest to coś, co dzieli, ale Rossa zaczyna być miejscem, które łączy - mówił Dariusz Żybort.

Posłuchaj

Dariusz Żybort. o akcji "Światełko dla Rossy" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:00
+
Dodaj do playlisty

Wileński przewodnik Jan Boguszko opowiadał o znaczeniu dla Polaków Cmentarza na Rossie, także o okolicznościach pochowania tu serca Józefa Piłsudskiego. - Marszałek w swoim testamencie napisał, że chce, by jego serce spoczęło "u stóp dumnej matki, przy grobach mych żołnierzy, przy cmentarzu Rossa". Spełnienie tego testamentu było wówczas ogromnym problemem. W tym czasie Polska i Litwa nie miały żadnych stosunków dyplomatycznych. Dopiero w rok po śmierci marszałka odbył się uroczysty pogrzeb, sprowadzono ciało jego matki, dwóch braci, i tu także spoczęło serce marszałka - mówił rozmówca Kamila Zalewskiego.

Posłuchaj

Jan Boguszko o Cmentarzu na Rossie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 9:44
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Na Litwie jest ponad 200 miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Są to głównie groby polskich żołnierzy i miejsca walk. Polscy dyplomaci tradycyjnie odwiedzają około 40 takich miejsc.

REKLAMA

Światełka pamięci polskiej ambasady zapłonęły w tym roku na grobach polskich żołnierzy w Trokach, Starych Trokach, Oranach, Dubiczach, Marcinkańcach oraz w Olicie. Polscy dyplomaci odwiedzili też Glinciszki, Podbrzezie, Dubinki, Szyrwinty, Mejszagołę, Niemenczyn, Podbrodzie, Święciany, Nowe Święciany, Hoduciszki, Sangieliszki, Soleczniki, Koniuchy, Butrymańce, Ejszyszki i Koleśniki.

* * * 

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie

Gość: Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą

REKLAMA

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 8.11

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej