Kwesta na Powązkach. Zebrano ok. 200 tys. zł, ale zbiórkę nadal można wesprzeć w internecie
Około 200 tysięcy złotych udało się zebrać wolontariuszom podczas 47. Kwesty Powązkowskiej w Warszawie. Celem zbiórki jest ratowanie zabytkowych nagrobków na jednej z najważniejszych nekropolii narodowych.
2021-11-01, 23:55
Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki powiedział, że ostateczna kwota zostanie poznana pod koniec listopada, ponieważ zbiórka internetowa potrwa kolejne 20 dni.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Nasze życie się nie kończy, ono się zmienia". Ks. Bartołd o uroczystości Wszystkich Świętych
Pogoda pomogła kweście
Datki można realizować przez stronę zrzutka.pl/kwesta lub poprzez bezpośrednie wpłaty na konto komitetu. - Na razie akcja w sieci się rozkręca, więc mamy nadzieję, że dozbieramy jeszcze jakąś istotną kwotę - liczy przewodniczący.
Marcin Święcicki dodał, że wynik z samej trzydniowej kwesty jest lepszy od ubiegłorocznej akcji, która z uwagi na pandemię przeniosła się całkowicie do sieci. Wówczas darczyńcy przekazali około 150 tysięcy złotych.
Posłuchaj
Przewodniczący komitetu zwrócił uwagę, że pogoda w tym roku zachęciła do odwiedzania Cmentarza Powązkowskiego i pomogła kweście. Osoby ją obsługujące, wydające puszki i prowiant, mogły przez większość czasu pracować na świeżym powietrzu.
REKLAMA
- Kardynał Nycz: obecność na cmentarzach okazją do pytania o sens ludzkiego życia
- Elżbieta Witek oddała hołd marszałkom i wicemarszałkom Izby. Odwiedziła też Dolinkę Katyńską
Ponad 250 wolontariuszy
W tegorocznej kweście na Powązkach wzięło udział ponad 250 wolontariuszy, wśród nich byli aktorzy, artyści, dziennikarze, politycy, działacze społeczni, przedstawiciele warszawskiego ratusza i władz państwowych.
Posłuchaj
Zebrane środki zostaną przeznaczone między innymi na kontynuację prac renowacyjnych w alei biegnącej od bramy św. Honoraty do Katakumb i odnowienie grobu "Pięciu poległych". Jest on związany z manifestacjami, które miały miejsce w lutym 1861 roku w Warszawie i zostały krwawo stłumione przez carskie wojsko. Manifestujący sprzeciwiali się władzom okupacyjnym w Królestwie Polskim.
Zbiórkę zainicjował założyciel i patron komitetu - krytyk muzyczny i publicysta Jerzy Waldorff w 1975 roku. Wsparła go ówczesna elita warszawskich aktorów, naukowców, twórców i dziennikarzy.
REKLAMA
jmo
REKLAMA