Zielone światło dla budowy zapory na granicy z Białorusią. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zapory na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Celem inwestycji jest ochrona granicy państwa i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
2021-11-02, 22:11
- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie trwałej zapory na granicy polsko-białoruskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta
- Celem konstrukcji ma być powstrzymanie naporu imigrantów chcących przedostać się przez granicę z Polską z terenu Białorusi
- Ogrodzenie ma mieć 5 metrów wysokości, a jego koszt szacowany jest na 1,615 mld złotych. Większość z tej kwoty (1,5 mld) pochłoną pracę budowlane, pozostałą część - 115 mln zł - zakup i montaż niezbędnego sprzętu
- Ustawa zakłada, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień
- Ustawa przewiduje też możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Wydatki na wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia pokryją wojewodowie
Powiązany Artykuł
![forum granica mur bariera grecja ue 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7fe34d76-a3a4-4344-b26e-0cbbf7c7a988.jpg)
Zapory na granicach Europy. Nie tylko Polska chroni swoich obywateli
Sejm uchwalił dokument 14 października. Senat przyjął ustawę w środę 27 października, wprowadziwszy do niej 13 poprawek. Posłowie odrzucili większość z nich, przyjęli pięć o charakterze techniczno-legislacyjnym. Odrzucono między innymi poprawkę dotyczącą cyklicznych sprawozdań z przebiegu inwestycji.
Przewidzianą w ustawie zaporę na granicy stanowić będą urządzenia budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Zapora ma mieć ponad 5 metrów wysokości i prawie 200 kilometrów długości. Rząd szacuje koszt jej budowy 1,615 miliarda złotych - 1,5 mld na budowlę, 115 mln złotych na niezbędny sprzęt.
![Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. (PAP)](http://static.prsa.pl/images/5c672a4f-7c8d-463b-a625-8309fe90ca60.jpg)
Inwestycja bez potrzeby wydawania zezwoleń, opinii i uzgodnień
Przygotowana przez MSWiA ustawa zakłada, że inwestycja ta będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.
Powiązany Artykuł
![WOT granica free tt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9f54be34-6d69-49d7-9903-a32b1bf27095.jpg)
"To inwestycja, która przetrwa lata". Szef SG o budowie bariery na granicy
Ustawa zakłada, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień.
REKLAMA
Czytaj także:
- Prezes Domu Białoruskiego: będzie coraz więcej prób nielegalnego przekraczania granicy
- Szef MSWiA: solidna zapora to jedyne narzędzie pozwalające powstrzymać presję migracyjną
- Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Sachajko: jest nie tylko potrzebna, ale i konieczna
Na wniosek KG SG właściwe organy niezwłocznie przedstawią natomiast stanowisko bądź udzielą wsparcia w związku z inwestycją, w tym przez możliwą minimalizację zagrożeń dla środowiska. Ustawa przewiduje też możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Wydatki na wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia pokryją wojewodowie.
Przepisy mają wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w czwartek, że "stać nas na zaporę", a odpowiednie środki są już zabezpieczone.
Wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tys. w samym październiku.
REKLAMA
![Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 października rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP)](http://static.prsa.pl/images/1ecc8bff-7ea3-494e-b409-343c5400c678.jpg)
mbl
REKLAMA