"Polskość nie jest balastem, a muzyka jest językiem uniwersalnym". Magdalena Gawin o Konkursie Chopinowskim
- Polskość nie jest żadnym balastem, ale tworzywem nadającym się do przetwarzania na języki innych kultur - oceniła w czwartek w najnowszym "Gościu Niedzielnym" podsekretarz stanu w MKDNiS Magdalena Gawin.
2021-11-04, 07:40
Pytana, co czuje polski urzędnik państwowy, gdy na organizowanym w Polsce konkursie poświęconym twórczości polskiego artysty laureatami zostają Kanadyjczycy, Japończycy, Włosi, Chińczycy, Rosjanie i Hiszpanie, Gawin odpowiedziała, że ogromną satysfakcję, radość i dumę z tego, że muzyka Chopina jest grana na całym świecie, a Konkurs Chopinowski wzbudza niespotykane emocje.
Powiązany Artykuł
2,5 miliona odbiorców śledziło XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu
- Na wyniki konkursu czekaliśmy nie tylko my, Polacy, ale cały świat. Muzyka to najbardziej uniwersalny język świata. Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim otwiera wielu muzykom drzwi do kariery na całym świecie. Świadczy to o dużym prestiżu konkursu – zaznaczyła.
"Polskość nie jest żadnym balastem"
Polskość – jak dodała - nie jest żadnym balastem, ale tworzywem nadającym się do przetwarzania na języki innych kultur.
- I to jest ujmujące, że utwory polskiego kompozytora są tak żywo odbierane przez ludzi z innych kręgów kulturowych. Nasza kultura lokalna wybija się na uniwersalizm wtedy, gdy ktoś spoza naszego kręgu kulturowego może powiedzieć: to jest również moja historia i moje emocje. Widzieliśmy to wyraźnie podczas konkursu; pianiści z Korei, Kanady, Japonii, Chin uzupełniali kompozycje Chopina jakąś wartością dodaną, swoją wrażliwością, osobowością i cechami kultury, która ich ukształtowała - wskazała wiceminister.
koz
REKLAMA
REKLAMA