Śmieja: tańsze będzie przestawienie się na zeroemisyjność niż zachowanie obecnego modelu energetycznego

- Za nowoczesnymi technologiami ekologicznymi idzie duża inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne, co teraz jest dużym wydatkiem, ale w przyszłości spowoduje, że energia w kraju będzie tańsza - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

2021-11-04, 21:07

Śmieja: tańsze będzie przestawienie się na zeroemisyjność niż zachowanie obecnego modelu energetycznego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Powiązany Artykuł

Kongres ESG 1200.jpg
Społeczeństwo, gospodarka, ekologia. Kongres ESG Polska Moc Biznesu

W Kongresie ESG - Polska Moc Biznesu bierze udział ponad 150 przedstawicieli rządu i organizacji pozarządowych, firm, samorządów, a także naukowców. Trzy główne tematy Kongresu to społeczeństwo, gospodarka i ekologia. Prelegentami wydarzenia są liderzy ze świata nauki i biznesu, samorządów, rządu i organizacji pozarządowych.

O polskiej przyszłości energetycznej w kontekście trwającego Kongresu mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja. Podkreśliła znaczenie zrównoważonego rozwoju. - Wpływ gospodarczy nie może naruszyć równowagi społecznej i ekologicznej - zaznaczyła.

Posłuchaj

Agata Śmieja o perspektywach transformacji energetycznej (Temat dnia/Gość PR24) 15:21
+
Dodaj do playlisty

- Za nowoczesnymi technologiami ekologicznymi idzie duża inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne, co teraz jest dużym wydatkiem, ale w przyszłości spowoduje, że energia w kraju będzie tańsza - powiedziała Śmieja. - To teraz największy problem krajów UE - zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, doprowadzić do ujednolicenia sieci energetycznych i sprawić, żeby surowce, które w którymś momencie się skończą, zastąpić odnawialnymi źródłami energii - tłumaczyła. 

Jako największe zagrożenia dla wprowadzenia gospodarki zeroemisyjnej wskazała czas i potrzebne, bardzo duże, nakłady finansowe. Mówiąc o dotychczasowym polskim modelu energetycznym, podkreśliła, że koszty pozostania przy nim zostały już obliczone. - Tańsze - choć wciąż są to gigantyczne koszty - będzie przestawienie się na zeroemisyjne tory niż zachowanie obecnego modelu energetycznego - stwierdziła.

REKLAMA

Czytaj także:

Ekspert odniosła się też do obecnej sytuacji na rynku. - Mamy inflację, która powoduje wzrost cen za energię i surowce, a także pozostałe produkty i usługi. Ale stopniowe wdrażanie nowych, dostępnych technologii - jak np. panele fotowoltaiczne - powoduje, że widzimy różnicę w ekonomicznym rachunku indywidualnych odbiorców.

- Inwestycje związane z wodorem czy być może także z atomem w naszym kraju to inwestycje na lata i na ich zwrot będą czekały nasze dzieci - podkreśliła Śmieja.

Gość PR24 zwróciła uwagę, że teraz "wszystkie kraje będą szukały rozwiązań, jak zapewnić sobie dostęp do tanich i powszechnych źródeł energii". - Wiemy, że początkowo węgiel i gaz będziemy zastępować wodorem. Pytanie, jakie inne technologie pojawią się w tej czy kolejnej dekadzie - powiedziała. Jak oceniła, "w wydajnych technologiach energii jeszcze dużo przed nami".

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Agata Śmieja (prezes Fundacji Czyste Powietrze)

REKLAMA

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 20.33

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej