"Polacy oczekują usprawnienia i przyspieszenia procedur sądowych". Dr Anusz o sędziach pokoju
- Każdy racjonalny projekt będzie przyjęty przez społeczeństwo z zadowoleniem. Wydaje się, że nie będzie problemu z akceptacją nowych rozwiązań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Andrzej Anusz. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju.
2021-11-05, 14:30
Propozycja wprowadzenia tej instytucji była jednym ze sztandarowych pomysłów Kukiz'15. Prace nad tymi rozwiązaniami prowadził od wiosny zespół powołany przez prezydenta pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego.
Powiązany Artykuł
![pap_wroblewski1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/fb92f043-1d7b-430c-a639-9a065f1a2c89.jpg)
Sędziowie pokoju. Wróblewski: to ważna idea, może ograniczyć przewlekłość postępowań
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest dobrym kierunkiem. - Wydaje się, że będzie większość w parlamencie na wprowadzenie rozwiązania, które ma doprowadzić do usprawnienia i przyspieszenia procedur sądowych w Polsce. Oczekują tego Polacy, pokazują to wszystkie badania. Sędziowie pokoju mają się zajmować drobnymi sprawami. Jest szansa, że tysiące tego typu spraw zalegających w sądach będzie dużo szybciej rozstrzygane - powiedział dr Andrzej Anusz.
Dodał, że wielu ludzi czuje niedosyt w związku z prowadzoną od sześciu lat próbą reformy wymiaru sprawiedliwości. - Każdy racjonalny projekt będzie przyjęty przez społeczeństwo z zadowoleniem. Wydaje się, że nie będzie problemu z akceptacją nowych rozwiązań - podsumował Anusz.
REKLAMA
Projekt zakłada, że sędziowie będą mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, między innymi o przestępstwa do 10 tysięcy złotych, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że nie będą wymagały one powołania biegłych. Chodzi między innymi o kradzieże, akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usługi.
Posłuchaj
Sędziowie pokoju będą wybierani w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.
Więcej w nagraniu
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Andrzej Anusz (politolog)
Data emisji: 5.11.2021
REKLAMA
Godzina: 13.33
PR24
REKLAMA