Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze
Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
2021-11-07, 07:14
"W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.) zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Resort wskazuje przy tym, że są to przesłanki rozłączne - wystąpienie jednej z nich powinno spotkać się z reakcją lekarza.
Zalecenia Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii
Jak pisze Ministerstwo Zdrowia, zgodnie ze standardem Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii w przypadku wykrycia oznak zagrożenia życia płodu po 22. tygodniu ciąży i 6-7 dniach kolejnego trzeba rozważyć zakończenie ciąży, pozostawiając decyzję kobiecie, udzielając jej przy tym wyczerpującej informacji o zagrożeniu życia dziecka oraz jego szansach na przeżycie i prawidłowy rozwój. Informacji powinien udzielić zarówno położnik, jak i pediatra lub neonatolog.
"Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną" - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.
Szczegółowe zalecenia MZ
Resort w komunikacie przekazuje też aktualne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. Ministerstwo informuje również, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o monitorowanie wszelkich sytuacji zagrożenia zdrowia i życia kobiet w ciąży.
REKLAMA
Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci pacjentki szpitala powiatowego w Pszczynie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta, będąca w 22. tygodniu ciąży, została przyjęta do placówki z uwagi na odejście wód płodowych. W momencie przyjęcia stwierdzono, że płód jest żywy, jednak następnego dnia obumarł. Lekarze podjęli wówczas decyzję o przeprowadzeniu zabiegu cesarskiego cięcia. Tego samego dnia kobieta zmarła. Wyniki sekcji zwłok wskazały z dużym prawdopodobieństwem, że przyczyną śmierci pacjentki był wstrząs septyczny.
W szpitalu powiatowym w Pszczynie zlecona została kontrola.
Powiązany Artykuł
"Trudna sytuacja, wymaga wyjaśnienia". Minister zdrowia o śmierci 30-latki w Pszczynie
nt, ms
REKLAMA