Polscy polarnicy wyruszyli na Antarktydę po 40 latach. Badania może pokrzyżować pogoda
Trójka naukowców z Polskiej Akademii Nauk wypłynęła z portu w niemieckim Bremenhaven na pokładzie rosyjskiego statku badawczego. Za dwa miesiące mają dotrzeć w rejon bieguna południowego.
2021-11-12, 07:13
Powiązany Artykuł
Była nieczynna przez 40 lat. Polacy ponownie uruchamiają stację polarną im. Dobrowolskiego
Polscy polarnicy mają na Antarktydzie ponownie uruchomić stację badawczą imienia Antoniego Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat.
- Mamy nadzieję, że dwa domy, które są częścią stacji, będą do użytku. Mamy wiadomość od Rosjan, że są zachowane w dobrym stanie - mówiła jeszcze przed wyjazdem w rozmowie z podkastem Polskiego Radia "Świat" profesor Monika Kusiak, jedna z uczestników wyprawy.
REKLAMA
Polacy chcą też przeprowadzić na miejscu badania naukowe. Członek ekspedycji dr Adam Nawrot podkreślał, że wszystko zależeć będzie jednak od pogody. - Ta pogoda zmienia się błyskawicznie. To będzie determinowało, czy będziemy wychodzili w teren, wykonywać pomiary, czy skupiać się na pracach w obrębie stacji - dodaje.
Automatyczna instalacja
Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Polarnicy chcą postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.
Naukowcy spędzą na Antarktydzie dwa miesiące. Do Polski wrócą wiosną. Jako pierwszy o ich wyprawie informował podkast Polskiego Radia "Świat".
REKLAMA
jb
REKLAMA