"Warto mieć w pamięci, że PO głosowała przeciw jej budowie". Wiceszef MSWiA o zaporze na granicy
Obserwując to, co się dzieje w ostatnich dniach i godzinach na granicy polsko-białoruskiej warto mieć w pamięci, że Platforma Obywatelska, głosowała przeciw wprowadzeniu stanu wyjątkowego - wskazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
2021-11-13, 14:33
"Obserwując to co się dzieje w ostatnich dniach i godzinach na polskiej granicy warto mieć w pamięci, że Platforma Obywatelska, partia Donalda Tuska, głosowała przeciw wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią oraz przeciw budowie granicznej zapory" - napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MSWiA.
Jak przekazała w sobotę Straż Graniczna, w piątek odnotowano 219 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku roku SG zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Powiązany Artykuł
Wśród migrantów rozsiewane są plotki. Żaryn: mówi im się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec. To kłamstwo
Prowokacje ze strony białoruskiego reżimu
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.
- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Agencje ONZ apelują o deeskalację
- "Największy szturm ciągle mamy przed sobą". Szef BBN o sytuacji na wschodniej granicy
Jak informował niedawno szef MSWiA Mariusz Kamiński, do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
mg
REKLAMA