Ekspert PIE: w ciągu ostatnich miesięcy żaden analityk nie oszacował skali inflacji poprawnie
Analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik powiedział, że inflacja w październiku była nieco wyższa, niż prognozowano.
2021-11-15, 14:47
- Przez ostatnie miesiące systematycznie - w zasadzie wszyscy analitycy - zarówno prywatni, jak i publiczni, niedoszacowali skali inflacji. To zaskoczenie wynosiło średnio 0,3 punktu procentowego - mówił. Marcin Klucznik z PIE dodał, że w obecnej sytuacji ostatnia decyzja NBP o podwyżce stóp procentowych była naturalna.
Analityk wskazał, że w następnych miesiącach inflacja będzie jeszcze wyższa, wyniesie około 7,2-7,5 procent rok do roku, może również przekroczyć 8 procent.
- Jeżeli chodzi o perspektywy na spadek, to pewne normowanie inflacji będzie możliwe od początku przyszłego roku. To będzie wiązało się z jednej strony z tym, że ceny paliw prawdopodobnie zaczną się stabilizować - uważa Marcin Klucznik. Jednak czynnikiem, który może spowodować wzrost inflacji, będą na przykład ceny żywności. Oczekujemy, że w przyszłym roku będą rosnąć jeszcze szybciej - dodał analityk.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Inflacja: GUS podał dane za październik. Najbardziej wzrosły koszty transportu
PIE prognozuje, że w pierwszej połowie przyszłego roku ceny żywności wzrosną o 6-7 procent w skali roku z uwagi na między innymi wysokie ceny nawozów. To pochodna drożejącego gazu ziemnego wykorzystywanego w ich produkcji.
Posłuchaj
Analityk Marcin Klucznik z PIE spodziewa się także wyższych cen energii, które podbiją inflację w kolejnych miesiącach. - Oczekujemy, że ta dynamika wyniesie w przyszłym roku 12,8 procent rok do roku, czyli wzrost będzie rekordowo wysoki. Jednocześnie, jeżeli chodzi o inflację bazową, czyli szeroko pojmowane dobra i usługi, zwłaszcza te ostatnie - to tutaj gdzieś od połowy przyszłego roku prawdopodobnie będzie ona spadać. Właśnie w związku z zaciskaniem polityki pieniężnej teraz i podnoszeniem stóp procentowych - powiedział Marcin Klucznik.
REKLAMA
Posłuchaj
Według danych GUS największy wpływ na wzrost inflacji w październiku w ujęciu rocznym miały wyższe o 22,1 procent ceny transportu. Gaz ciekły podrożał o 53,1 procent, olej napędowy o 34,5 procent, a benzyna 31 procent. Jak podał GUS duży wpływ na wskaźnik miały również wyższe o 4,7 procent ceny żywności, a także koszt użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii - wzrost o 9 procent rok do roku. Wywóz śmieci zdrożał o 18,5 procent, gaz o 16,1 procent, z kolei energia elektryczna o 9,5 procent.
Licząc miesiąc do miesiąca, największy wpływ na wzrost cen w październiku w porównaniu z wrześniem bieżącego roku miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,2 procent), transportu (o 2,3 procent), mieszkania (o 2 procent) i żywności (o 0,5 procent).
IAR, PR24, akg
REKLAMA