"Element bieżącej walki o wyborców". Dr Maciej Onasz o sporach wokół kryzysu migracyjnego
- Wbrew wielu zapowiedziom padającym z obu stron politycznej barykady żadna ze stron nie dąży do wyjęcia kwestii kryzysu granicznego poza nawias bieżącego sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Maciej Onasz (politolog), komentując dyskusje wokół projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy.
2021-11-17, 14:22
W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.
Powiązany Artykuł
Nowelizacja ustawy o ochronie granicy. Smoliński: Ważne jest także bezpieczeństwo żołnierzy i dziennikarzy
Dr Maciej Onasz stwierdził, że dyskutowany projekt może być odbierany jako wprowadzenie tylnymi drzwiami warunków quasi-stanu nadzwyczajnego na wybranym terenie. - Jest to próba obejścia zapisów konstytucyjnych, które jednoznacznie określają, kiedy i w jaki sposób stan wyjątkowy może być wprowadzony. Z drugiej strony mamy bardzo wyraźnie pokazane, że te ramy prawne, co do których jako społeczeństwo podjęliśmy decyzję w 1997 roku, mogą nie przystawać do warunków bieżących. Przed ponad 20 laty nikt się nie spodziewał, że z tego typu zagrożeniem będziemy mieli do czynienia, państwu brakuje tu narzędzi - zauważył politolog.
- Aktualnie trwający stan nadzwyczajny nie może być po raz kolejny przedłużony, mamy do czynienia z poszukiwaniem przez rządzących jakiejś furtki, aby te elementy, które uważają za najistotniejsze, można było w jakiejś formie utrzymać. Alternatywą byłoby np. odczekanie dnia i wprowadzenie stanu wyjątkowego po raz kolejny, co również spotkałoby się niewątpliwie ze sprzeciwem przynajmniej części opozycji, ale i z pytaniem, czy byłoby to na gruncie konstytucyjnym legalne - wyjaśniał gość audycji.
Posłuchaj
Jak stwierdził, na ten spór nakłada się prawo każdej opozycji do kontestowania tego, co robią aktualnie rządzący. Dodał także, że żadna ze stron tej dyskusji nie dąży do wyjęcia kwestii kryzysu granicznego poza nawias bieżącego sporu politycznego. - To ciągle jest element bieżącej walki o wyborców. Z punktu widzenia państwa jest to negatywne, niestety taka jest logika sporu politycznego, do tego politycy i wyborcy są przyzwyczajeni. Radykalnych zmian nie należy oczekiwać - podsumował.
REKLAMA
Jedną z podstawowych zmian, które zakłada projekt, jest możliwość wprowadzenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Byłby on wprowadzany - w drodze rozporządzenia ministra MSWiA, po zasięgnięciu opinii komendanta głównego SG - na czas określony, na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej, w przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: dr Andrzej Anusz
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 12.38
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA