Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Mikołaj Pawlak: w ciągu roku sytuacja się poprawiła
Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i Dzień Praw Dziecka, które obchodziliśmy w piątek i sobotę, są okazją do przypomnienia o potrzebie wrażliwości wobec dzieci oraz o tym, że jako Polacy mamy szczególny wkład w walkę o prawa dziecka. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podkreślił w Polskim Radiu 24, że w Polsce zrobiliśmy duży postęp w walce z przemocą domową, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.
2021-11-21, 10:32
19 listopada obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, zaś 20 listopada - Dzień Praw Dziecka. Każdy z tych dni ma szczególne znaczenie, choć wszakże każdy inne. Konwencja o Prawach Dziecka, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku (to stąd data Dnia Praw Dziecka), jest jednym z największych osiągnięć Polski na arenie międzynarodowej. To właśnie nasz kraj zaproponował ONZ przyjęcie dokumentu i stworzył jego projekt.
Tymczasem - na co zwrócił uwagę goszczący w Polskim Radiu 24 rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak - ten drugi dzień - Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci - całkowicie zaprzecza idei Konwencji. I - mówił minister - w kraju, który od dziesięcioleci przoduje we wrażliwości wobec dzieci, wciąż są ludzie, którzy je krzywdzą.
- W ostatnich latach bardzo poprawiła się od strony prawnej sytuacja, bo rok temu weszła w życie ustawa tzw. antyprzemocowa. Właśnie w listopadzie mija rok jej działania, więc będziemy mieli pierwsze dane na temat tego, jak ona zadziałała. Ja mogę zdradzić tylko tyle, że faktycznie udało się wielu tych przemocowców z domu po prostu wyrzucić, żeby dzieci, całe rodziny czuły się bezpiecznie - mówił Mikołaj Pawlak.
Przypomniał także, że w walce z przemocą wobec dzieci, także na tym poziomie najgorszym, przemocy seksualnej, pomagać mają rejestry przestępców seksualnych. Te - jak mówił rzecznik praw dziecka - muszą być obowiązkowo sprawdzane przez pracodawców zatrudniających osoby mające kontakt z dziećmi.
REKLAMA
- W ciągu ostatnich tygodni rozmawiałem z ministrami, kilka moich wystąpień generalnych zaowocowało tym, że uruchomiliśmy całodobowo - to już ponad rok temu, natomiast od kilku tygodni jako jeden, centralny - Telefon Zaufania dla Dzieci, telefon, przez który dzieci mogą się wygadać, porozmawiać, a być może przedstawić problem, który dotyczy ich albo ich kolegów, koleżanek. Dziecięcy Telefon Zaufania - przypomnę nr: 800 12 12 12 - to jest właśnie wspólne działanie, taka "poradnia pierwszego kontaktu" dla wszystkich dzieci w Polsce - mówił Mikołaj Pawlak.
Rzecznik opowiadał także o badaniach dotyczących jakości życia dzieci w Polsce, które przeprowadził.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Mikołaj Pawlak (rzecznik praw dziecka)
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 09.05
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA