"Naszą misją jest edukacja". Kama Zboralska o Warszawskich Targach Sztuki
- To jest jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie możemy zobaczyć szeroki przekrój sztuki współczesnej, dawnej, a nawet starożytnej i po prostu w jakiś sposób się z tym oswoić i zobaczyć co w tej chwili jest na rynku - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki Kama Zboralska.
2021-11-26, 11:20
W ostatni weekend listopada w Warszawie odbędzie się jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce - Warszawskie Targi Sztuki. Dyrektor programowy wydarzenia Kama Zboralska opowiedziała Mai Kluczyńskiej o szczegółach tego projektu.
W tym roku po raz pierwszy targi odbędą się w hali EXPO XXI. Jak oceniła gość audycji, ta przestrzeń "niesie ze sobą nowe możliwości ekspozycyjne". - Przyszedł taki moment, kiedy chcieliśmy spróbować w trochę innym miejscu - powiedziała.
W jej ocenie "Arkady Kubickiego były bardzo prestiżowym miejscem i na pewno wiele osób się już z nim oswoiło i kojarzyło targi z Zamkiem Królewskim", natomiast na decyzję o zmianie lokalizacji wpłynął fakt, że targi stają się coraz większą imprezą. Ważnym czynnikiem była także sytuacja epidemiczna w Polsce. - Zobaczymy jak to miejsce się sprawdzi i zweryfikujemy czy to była słuszna decyzja - wskazała.
Edukacja misją wydarzenia
Kama Zboralska opowiedziała także o misji Warszawskich Targów Sztuki jaką jest nauka. - Dużą wagę przywiązujemy od wielu lat do części edukacyjnej - naszą misją jest propagowanie sztuki - zaznaczyła.
REKLAMA
Jak dodała, "targi to nie tylko kupno czy sprzedaż, targi to także obszar, gdzie można przyjść i obejrzeć prace artystów z różnych pokoleń". - To jest jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie możemy zobaczyć szeroki przekrój sztuki współczesnej, dawnej, a nawet starożytnej i po prostu w jakiś sposób się z tym oswoić i zobaczyć co w tej chwili jest na rynku - tłumaczyła.
Wystawy, wykłady i spotkania z artystami
Dyrektor programowy poinformowała także o wystawach, które będą towarzyszyć targom. - W tym roku będzie wystawa prezentująca twórczość Bolesława Biegasa - artysty wyjątkowego i bardziej znanego we Francji niż w Polsce z racji tego, że większość życia tam mieszkał - powiedziała. Jak dodała, "jest to artysta którego twórczość warto przybliżyć i pokazać Polakom".
Oprócz prac Bolesława Biegasa na targach zaprezentowana będzie także wystawa "Fogtt o Witkacym", na której znajdą się zarówno reprodukcje prac Witkacego, jak i dzieła namalowane przez Andrzeja Fogtta.
Posłuchaj
- Andrzej Fogtt to artysta współczesny, który jest laureatem wielu prestiżowych nagród i - jak mówi - zawsze miał do pogadania z Witkacym. Najbardziej intrygowały go portrety artysty - powiedziała gość audycji.
REKLAMA
Oprócz wystaw, w części edukacyjnej będzie także możliwość bezpośredniego spotkania się z artystami oraz wzięcia udziału w wykładach poświęconych sztuce.
- Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta
- Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadzący: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Gość: Kama Zboralska (dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki)
Data emisji: 15.11.2021
Godzina: 23.35
ng
REKLAMA
Polecane
REKLAMA