Antysemickie ulotki w Beverly Hills. Kalifornijska policja wszczęła śledztwo
Policja prowadzi śledztwo w sprawie antysemickich ulotek, na które natrafili mieszkańcy domów w Beverly Hills. Stało się to kilka godzin przed rozpoczęciem żydowskiego święta Chanuka – poinformował w poniedziałek dziennik "The Hill".
2021-11-30, 01:24
Departament policji Beverly Hills określił śledztwo jako dochodzenie w sprawie "incydentu nienawiści". Powiadomił o tym funkcjonariuszy jeden z mieszkańców, który znalazł ulotkę na swoim podwórku. Według policji ulotka była w plastikowej torbie. Żeby więcej ważyła, nasypano tam ryżu. Zawierała "propagandowy przekaz nienawiści związany z pandemią COVID-19 i narodem żydowskim". Podobne ulotki odkryto w wielu domach w północno-wschodniej części miasta.
"Policja kontynuuje dochodzenie i próbuje zidentyfikować osoby odpowiedzialne za budzący niepokój czyn" - głosi oświadczenie. Stwierdza również, że w niedzielę, w pierwszą noc Chanuki, rozmieszczono w całym mieście dodatkowe patrole, "aby zapewnić bezpieczny okres świąteczny".
Wzrost nastrojów antysemickich
"Dochodzenie kalifornijskiego departamentu policji w sprawie antysemickich ulotek odbywa się w roku, w którym odnotowano zwiększoną liczbę antysemickich incydentów. W maju Anti-Defamation League (Liga przeciw Zniesławieniom) poinformowała, że zaobserwowała 75-procentowy wzrost liczby ataków antysemickich w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Zbiegło się to z 11-dniową falą przemocy, która wybuchła (w konflikcie) między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy i ostatecznie zakończyła się zawieszeniem broni" - pisał "The Hill".
Jak przypomniał, w czerwcu Senat USA przyjął dwupartyjną rezolucję potępiającą wzrost przemocy na tle antysemickim. Wezwał prezydenta Joe Bidena do "kontynuowania przodującej roli Stanów Zjednoczonych w zwalczaniu antysemityzmu na arenie międzynarodowej".
REKLAMA
Rezolucja apelowała też do administracji USA o rozwijanie "rzetelnej edukacji o Holokauście", walki z tymi, którzy negują Holokaust oraz przeciwdziałanie dezinformacji.
W lipcu prezydent Biden nominował Deborę Lipstadt, historyka Holokaustu i profesor Uniwersytetu Emory na stanowisko specjalnego wysłannika ds. zwalczania i monitorowania antysemityzmu.
"W niedzielę o zachodzie słońca wyznawcy na całym świecie świętowali pierwszą noc Chanuki, rozpoczynając Święto Świateł społeczności żydowskiej. Biały Dom uświetnił ten wieczór ceremonią zapalenia Menory. Pierwszą świecę pomógł zapalić Drugi Dżentelmen USA Doug Emhoff" - zauważył "The Hill".
Powiązany Artykuł
"Antysemickie wypowiedzi zyskują wśród Niemców aprobatę". Niepokojące wyniki nowego badania
jbt
REKLAMA