Umowa koalicyjna w Niemczech. Rybińska: Berlin chce federalizacji UE
- Umowa koalicyjna trąci ideologią, postawą typową dla lewicy i liberałów, to ambitne cele klimatyczne, ale i dużo inżynierii społecznej itd. [...]. Niektórzy eksperci mówią, że gdyby wszystkie cele zapisane w umowie zostały zrealizowane, Niemcy by zbankrutowały. Pytanie, czy da się je w ogóle zrealizować - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska.
2021-12-01, 12:27
Po kilku tygodniach negocjacji partnerzy z SPD, FDP i Zielonych porozumieli się w sprawie umowy koalicyjnej. Nowym rządem w Niemczech pokieruje socjaldemokrata Olaf Scholz, który zastąpi Angelę Merkel. Szef FDP Christian Lindner podkreśla potrzebę modernizacji Niemiec, Zieloni - potrzebę ochrony klimatu. Koalicjanci zapowiadają także zmianę traktatów Unii Europejskiej, mówią też o podążaniu w kierunku europejskiego państwa federalnego, nie wykluczają również "Europy wielu prędkości".
Aleksandra Rybińska odniosła się do zapisów umowy koalicyjnej nowego rządu. - Pytanie z kim Niemcy chcą tworzyć to państwo federalne, […] do jego budowania będą potrzebowali partnerów. To będzie główna przeszkoda - gotowość pozostałych państw, by pogłębiać integrację w kierunku superpaństwa europejskiego - stwierdziła.
- W umowie znalazł się zapis, że "Niemcy są odpowiedzialni za całą Europę" i traktują tę odpowiedzialność bardzo poważnie, będą dążyły, by ta Europa była suwerenna, co jest cechą państw. Na to należy się nastawić, na chęć silniejszej federalizacji Unii Europejskiej - dodała.
Jak zaznaczyła publicystka, podobne próby ściślejszego powiązania państw UE zawarte były w traktacie ustanawiającym konstytucję dla Europy z 2004 r., który ostatecznie nie wszedł w życie. - Fiasko eurokonstytucji nie zostało zapomniane, ale nowa koalicja wychodzi z założenia, że Europa od tego czasu się zmieniła […]. Mówi się m.in. o wspólnej polityce zagranicznej Unii Europejskiej, tak by mogła przerwać w świecie, gdzie zmienia się globalny ład, a uwaga Stanów Zjednoczonych jest skierowana na rejon Pacyfiku - komentowała.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
Nowa koalicja chce uczynić Niemcy miejscem bardziej atrakcyjnym dla migrantów - naturalizacja ma być możliwa po pięciu latach, a w przypadku szczególnych osiągnięć integracyjnych - po trzech. SPD, Zieloni i FDP chcą również dopuścić dalsze zwolnienia z wymogu testu językowego oraz znieść zakazy pracy dla imigrantów, którzy już mieszkają w Niemczech.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Aleksandra Rybińska
Data emisji: 01.12.2021
Godzina emisji: 11.09
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA