Skontroluj aktywność swojego dziecka w sieci. Powstała darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona

Bezpłatne narzędzie mOchrona wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje im dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Aplikacja ochrony rodzicielskiej, którą udostępnił państwowy instytut badawczy NASK, dostępna jest na smartfony, tablety i komputery.

2021-12-02, 07:50

Skontroluj aktywność swojego dziecka w sieci. Powstała darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona
mOchrona daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na smartfonie.Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Jak poinformował NASK, mOchrona to typowa aplikacja ochrony rodzicielskiej - czyli narzędzie, które umożliwia kontrolę korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie - sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.

Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu - na przykład dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Możliwe jest ustalanie wyjątków. NASK zapewnia, że cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

Aplikacja może pomóc w diagnozowaniu problemów

W mOchronie domyślnie zablokowano kategorie stron i aplikacji zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu, w tym te przedstawiające przemoc i agresję, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia.

Z komunikatu NASK wynika, że jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten - zaakceptować ją lub odrzucić. Natomiast kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk SOS. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.

REKLAMA

Aplikacja może pomóc także w diagnozowaniu problemów, na przykład tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności - aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

Samodzielna przygoda z internetem w wieku 7-8 lat

- Pamiętajmy o tym, że przy wprowadzaniu zasad związanych z korzystaniem z internetu zawsze kluczowa jest rozmowa. Jeśli jako rodzic decydujesz się na korzystanie z aplikacji ochrony rodzicielskiej, wytłumacz dziecku, dlaczego to robisz. Jeśli to możliwe - wspólnie ustalcie reguły. Warto się upewnić, że dziecko rozumie, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia - powiedziała ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK Anna Borkowska.

NASK przypomniał, że z najnowszego badania "Nastolatki 3.0" wynika, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna samodzielną przygodę z internetem w wieku 7-8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5 proc.) przyznał, że miał już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu - telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc.) - posiadała nawet przed ukończeniem 6. roku życia.

Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

REKLAMA

Więcej informacji można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej