"To usprawni orzecznictwo". Paweł Sałek o sędziach pokoju
Prezydenckie projekty ustawy o sędziach pokoju są już procedowane w Sejmie. W Polskim Radiu 24 Paweł Sałek podkreślił, że ta inicjatywa była potrzebna. - Ma ona na celu usprawnienie procesu decyzyjnego i orzecznictwa w polskim sądownictwie - podkreślił doradca Andrzeja Dudy.
2021-12-03, 16:03
Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Posłowie w głosowaniu nie poparli wniosku Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie propozycji prezydenta w pierwszym czytaniu.
Paweł Kukiz, który o wprowadzenie tej instytucji do porządku prawnego zabiegał od lat, wskazał, że "ustawa o sędziach pokoju ma być oparta na konsensusie i przysłużyć się obywatelom". - Fakt, że zostało złożonych kilka alternatywnych projektów, daje ogromne prawdopodobieństwo, że ta instytucja powstanie - powiedział Kukiz.
"Możliwość realizacji postulatów"
Projekt ustawy na antenie Polskiego Radia 24 skomentował Paweł Sałek. Wskazał, że "to jest koncepcja i pomysł, który został przedstawiony bardzo dawno temu przez pana przewodniczącego Kukiza".
- To on jest osobą, która najbardziej podkreśla, aby drobne sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości mogły być realizowane przez takie wydzielone jednostki - ocenił. - W uproszczeniu nazywamy to sędziami pokoju - dodał.
REKLAMA
- Sam pomysł był przedstawiony przez przewodniczącego Pawła Kukiza, jednak warsztat prawniczy i warsztat bezpośrednio związany z przygotowaniem odpowiednich zapisów legislacyjnych był przygotowywany w Kancelarii Prezydenta w ramach zespołu, w którym osoby ze strony politycznej Kukiz'15 też miały możliwość realizacji swoich postulatów - zaznaczył.
Kto może zostać sędzią pokoju?
Paweł Sałek podkreśli, że proces mianowania sędziów pokoju opisują przepisy, które jeszcze są tylko propozycjami. - Górną granicą przykładowo jest lat 70, następnie trzeba mieć wykształcenie prawnicze i jednocześnie nieposzlakowaną opinię - zaznaczył doradca prezydenta.
Dodał, że "trzeba być też osobą obywatelstwa polskiego i spełniać przy tym wymóg pewnego doświadczenia". - Nie może być to osoba bezpośrednio po studiach - wskazał.
Jak podkreślił, ustawa "ma na celu usprawnienie procesu decyzyjnego i orzecznictwa w polskim sądownictwie".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP
REKLAMA
Data emisji: 03.12.2021
Godzina emisji: 15.33
jb
REKLAMA