Turcja. Odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy z czasów bizantyjskich
Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego - poinformował w poniedziałek dziennik "Hürriyet Daily News". Znaleziska dokonano niedaleko miasta Iskenderun położonego nad Morzem Śródziemnym.
2021-12-08, 05:40
Badacze Muzeum Archeologicznego Hatay ocenili, że tłocznia pochodzi z V lub VI wieku, kiedy to obszar obecnej tureckiej prowincji Hatay należał do cesarstwa wschodniorzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Archeologowie poinformowali o planie otworzenia w miejscu ruin muzeum produkcji oliwy.
Powiązany Artykuł

Armenia. Odkryto najdalej na wschód wysunięty rzymski akwedukt
- Drzewa oliwne po raz pierwszy zagospodarowano na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego, później rozpoczęto ich uprawę w rejonie egejskim i w Europie. Odkryta tłocznia jest największą, jaką odnaleziono na terenie Anatolii. To tutaj zwożono zebrane w regionie oliwki, myto je i tłoczono, uzyskana w tym miejscu oliwa odpoczywała w specjalnych basenach, a następnie była eksportowana w umieszczanych na statkach beczkach - wyjaśnił dyrektor Muzeum Archeologicznego Hatay Aysze Ersoy.
Dodał, że prace archeologiczne, w wyniku których odkryto tłocznie, rozciągają się na obszarze 40 tys. metrów kwadratowych.
REKLAMA
PAP/bm
REKLAMA