Prześladowania w stanie wojennym. Szef pionu śledczego IPN: odpowiedzialni za represje zostaną rozliczeni
Jak poinformował szef pionu śledczego IPN, prokurator Andrzej Pozorski, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi koncentruje się na rozliczaniu zbrodni sądowych z okresu stanu wojennego. Prokurator wyjaśnił, że podstawą tych działań jest stwierdzenie przez wymiar sprawiedliwości, że stan wojenny został wprowadzony nielegalnie, a stojąca na jego czele grupa była organizacją przestępczą.
2021-12-10, 17:06
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny.
Prokurator Andrzej Pozorski przypominał, że w czasie jego trwania tysiące osób zostały bezprawnie oskarżone. - Sądy wojskowe w okresie stanu wojennego skazały około 5700 osób, a cywilne około 1700. Do tej pory zapominano o wyrokach wydawanych przez tak zwane kolegia do spraw wykroczeń, które skazały prawie 210 tysięcy osób z czego ponad 6 tysięcy zostało skazanych na karę aresztu - powiedział.
Śledczy IPN prowadzą także postępowania w sprawie komendantów MO, którzy wydawali decyzje dotyczące bezprawnego internowania działaczy "Solidarności", do tej pory skierowano 24 akty oskarżenia.
Rozliczenie sędziów i prokuratorów stanu wojennego
REKLAMA
Prokurator wyjaśnił również, że prokuratorzy IPN próbują rozliczyć sędziów i prokuratorów stanu wojennego. Do tej pory skierowano 53 wnioski do sądów dyscyplinarnych o uchylenie immunitetu sędziom i prokuratorom, którzy orzekali w okresie stanu wojennego.
Andrzej Pozorski przypomniał, że sędziowie - wobec których prokuratorzy IPN domagają się uchylenia immunitetu - skazywali opozycjonistów na drakońskie kary. - Skierowaliśmy kilka wniosków dotyczących między innymi sędziów Sądu Najwyższego. W stosunku do jednego sędziego, który orzekał w Sądzie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, prokurator chce postawić siedem zarzutów - sędzia ten jeszcze w 2018 roku był sędzią Sądu Najwyższego. W sprawie gdańskiej, gdzie sąd skazał kierowniczkę biblioteki za to, że brała udział w strajku przez jeden dzień, na 10 lat pozbawienia wolności, a sędzia który między innymi podejmował decyzję, do 2015 roku był sędzią Sądu Najwyższego - tłumaczył szef pionu śledczego IPN.
Posłuchaj
Prokurator poinformował, że obecnie analizowanych jest ponad 140 wyroków sądowych z czasu stanu wojennego pod kątem czy nie zachodzą przesłanki do uchylenia immunitetów wobec sędziów i prokuratorów związanych z tamtymi sprawami.
Prowokacja przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce
Andrzej Pozorski poinformował również, że w czwartek Sąd Najwyższy przychylił się do jego wniosku i uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania wobec trzech funkcjonariuszy SB przygotowujących prowokację przeciwko księdzu Jerzemu Popiełuszce.
REKLAMA
Posłuchaj
Owi funkcjonariusze 12 grudnia 1983 roku po nielegalnym wejściu do mieszkania duchownego na Chłodnej podrzucili mu amunicję i nielegalne wydawnictwa, aby skierować przeciwko księdzu zarzuty karne.
ng
REKLAMA