"Wolność i solidarność przetrwały w sercach ludzi". Premier o stanie wojennym
Premier Mateusz Morawiecki napisał, że mimo upływu 40 lat wydarzenia stanu wojennego ciągle rzucają cień na naszą rzeczywistość - czytamy we wpisie na Twitterze. "Tak jak »Solidarność« była manifestacją nadziei, braterstwa i zaufania, tak stan wojenny był sączonym w nasze życie społeczne jadem niezgody, strachu i nienawiści. Małości, zwątpienia i niewiary" - napisał premier.
2021-12-14, 00:10
"Tak jak »Solidarność« była manifestacją nadziei, braterstwa i zaufania, tak stan wojenny był sączonym w nasze życie społeczne jadem niezgody, strachu i nienawiści. Małości, zwątpienia i niewiary. Mimo 40 lat od tamtych wydarzeń one ciągle rzucają cień na naszą rzeczywistość" - napisał Morawiecki.
"A naszym obowiązkiem jest ten cień przepędzać, każdego dnia na nowo. Żyć ideałami SOLIDARNOŚCI - to będzie największe nasze zwycięstwo nad stanem wojennym" - dodał szef rządu.
Hołd dla bohaterów
Premier Mateusz Morawiecki skierował także list do uczestników mszy św. w Kaliszu z okazji 40. rocznicy stanu wojennego. O bohaterach stanu wojennego premier napisał: "bez ich determinacji i wiary w sens tamtej walki nie byłoby niepodległej Polski, którą dziś wspólnie tworzymy".
Dzień wprowadzenia stanu wojennego - zdaniem premiera - był jednym z najczarniejszych w najnowszej historii. "Jednak próba pozbawienia nas marzeń o niepodległej Polsce nie powiodła się. Wolność i solidarność, godność i suwerenność przetrwały w sercach ludzi. (…) Tym wszystkim bohaterom składamy dzisiaj hołd. Jesteśmy im winni wdzięczność i najwyższy szacunek. Także za to, że potrafili dokonać wyboru między dobrem a złem, między wolnością a zniewoleniem. Bez ich determinacji, bez ich wiary w sens tamtej walki nie byłoby niepodległej Polski, którą dziś wspólnie tworzymy" – napisał premier.
REKLAMA
Stan wojenny
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.
Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. 31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.
Powiązany Artykuł
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl
- Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe
- Prezydent o ofiarach stanu wojennego: nikt nie zapomni ich bohaterstwa
jbt
REKLAMA
REKLAMA