Grudzień '70. W Gdyni rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę masakry na Wybrzeżu

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 rozpoczęły się uroczystości z okazji 51. rocznicy masakry na Wybrzeżu. Pomnik usytuowany jest niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski - to właśnie w okolicy tego przystanku, ok. godz. 6. rano 17 grudnia 1970 r., padły strzały do robotników udających się do pracy.

2021-12-17, 06:36

Grudzień '70. W Gdyni rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę masakry na Wybrzeżu

W trakcie uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia'70 zostanie odczytany apel poległych, złożone wieńce i wiązanki kwiatów pod monumentem.

Drugą, popołudniową, część gdyńskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. rozpocznie msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami śródmieścia pod drugi Pomnik Ofiar Grudnia'70 na placu Wolnej Polski przed Urzędem Miasta, gdzie także złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze i odczytany będzie apel poległych.

Dramatyczne wydarzenia na Wybrzeżu

Między 14 a 22 grudnia 1970 roku doszło do strajków, wieców robotniczych. Organizowano je głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu. Demonstracje zostały brutalnie stłumione przez milicję i wojsko z użyciem broni palnej. Bezpośrednią przyczyną protestów była informacja o "regulacji cen", która w praktyce oznaczała zapowiedź podwyżki cen wielu artykułów spożywczych, w tym wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen mięsa i przetworów mięsnych. Najbardziej krwawym dniem był 17 grudnia 1970 roku, tzw. czarny czwartek. Rano, na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia - Stocznia, oddziały porządkowe ostrzelały tłum pracowników Stoczni im. Komuny Paryskiej. 

Grudzień '70 to temat, o którym ówczesna władza PRL wolała milczeć. Protesty robotników traktowane były jako akty agresji i wandalizmu ulicznych band.

Czytaj także:

Ze względu na kordony milicji okalające cmentarze na Wybrzeżu rodziny ofiar grzebały swoich bliskich nocą. Rodziny ofiar zgłaszające się po akty zgonu swoich bliskich żądały od urzędników adnotacji o zastrzeleniu lub tragicznej śmierci. Nakłaniano je wówczas do zaakceptowania innego wpisu.

Powiązany Artykuł

grudzien-70_663x364_zobacz_01.jpg
Grudzień '70. Masakra na Wybrzeżu. Zobacz serwis specjalny

Posłuchaj

Mija 51 lat od "Czarnego Czwartku" w Gdyni. Relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Według oficjalnych danych w wyniku zbrojnej pacyfikacji protestów śmierć poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej