Zmarł Andrzej Rozpłochowski. Kupisiewicz: był zdecydowanym antykomunistą
- Porozumienie katowickie było ważne, ponieważ wprowadziło zapis, że wszystkie pozostałe porozumienia dotyczą całego kraju, a nie tylko obszaru, na którym zostały podpisane. On ten zapis wywalczył - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kupisiewicz. Postać zmarłego Andrzeja Rozpłochowskiego wspominał także dr Krzysztof Gosiewski.
2021-12-21, 12:35
Zmarł Andrzej Rozpłochowski, jeden z liderów śląskiej Solidarności. W 1980 roku współorganizował strajki w Hucie Katowice, a potem należał do kierownictwa związku. W stanie wojennym był internowany. Za działalność opozycyjną był wielokrotnie odznaczany.
Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 roku w Gdańsku. Z zawodu był mechanikiem samochodowym. Po odbyciu służby wojskowej pracował w PKP w Inowrocławiu, a następnie w Hucie Katowice, gdzie w 1980 roku współorganizował strajki robotnicze. Pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po podpisaniu porozumień sierpniowych był w kierownictwie śląskiej Solidarności.
Zbigniew Kupisiewicz wspominał postać zmarłego działacza Solidarności. - Był od początku skuteczny w swoich działaniach, jeśli przekonał się do pewnych spraw, potrafił je przeprowadzić. Już w drugim strajku zmieniliśmy przewodniczącego strajku, został nim właśnie Andrzej, ponieważ pierwszy przywódca dążył do jak najszybszego zakończenia protestu - powiedział, wspominając o strajku w Hucie Katowice.
- Był zdecydowanym antykomunistą, był w tym konsekwentny. Szkoda, że nie ma go w czasie, kiedy komuna wraca, i to wraca w różnych postaciach. Był uczciwy (…) prostolinijny, nie dbał o swoje, myślał, że to, co robi, samo się obroni - mówił gość audycji.
REKLAMA
Dr Krzysztof Gosiewski przypominał, że Andrzej Rozpłochowski spędził w USA ponad dziesięć lat. - Załatwiał w tym czasie m.in. pomoc dla podziemia w Polsce. To są sprawy, na których nie robi się nazwiska. Kiedy wrócił, było już inne pokolenie, którego jego nazwiska nie znało. Musiał swoją osobę z powrotem wprowadzić - dodał.
Posłuchaj
W stanie wojennym Andrzej Rozpłochowski został internowany. W areszcie był przetrzymywany do 1984 roku, kiedy to został zwolniony na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność współpracował z podziemną Solidarnością, a od 1985 roku zasiadał w prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a do Polski wrócił w 2010 roku. Wspomnienia z lat 80. opublikował książce "Postawią ci szubienicę".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście audycji: Zbigniew Kupisiewicz, dr Krzysztof Gosiewski
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 11.08
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA